Hlavní obsah

Nejrychlejším superpočítačem je americký Frontier, předehnal japonský Fugaku

31. 5. 2022, 8:37 – Tokio

Japonský superpočítač Fugaku, který byl dva roky nejrychlejším počítačem světa, přišel o své prvenství. Nástupcem je 2,5krát rychlejší a výrazně úspornější americký Frontier. S odvoláním na oznámení výzkumného institutu Riken, který japonskou počítačovou soustavu vyvinul se společností Fujitsu, o tom informovala agentura Kjódó. Pořadí nejsilnějších superpočítačů na světě určuje žebříček TOP500. Je vyhlašováno od roku 1993 dvakrát ročně.

Foto: archív výrobce

Americký superpočítač Frontier

Článek

Frontier je prvním počítačem, který svým výkonem překonal hranici jeden exaFLOPS. FLOPS je zkratka, jíž se – zjednodušeně řečeno – označuje počet operací, které počítač provede za jednu vteřinu. Předpona exa označuje trilion těchto základních jednotek. Výkon kalkulačky se například pohybuje v řádu jednotek až desítek FLOPS.

Vítězný superpočítač vyvinula laboratoř Oak Ridge National Laboratory, jež spadá pod americké ministerstvo energetiky. Superpočítač Fugaku, pojmenovaný po hoře Fudži, byl postaven za pomoci technologie firmy Arm. Ta patří společnosti SoftBank Group. Institut Riken jej vyvinul se společností Fujitsu.

Meta staví nejvýkonnější superpočítač pro umělou inteligenci

Prvenství si japonský superpočítač udržel v oblasti průmyslového využití a analýzy velkých objemů dat, uvedl institut Riken. V oblasti umělé inteligence obsadil druhé místo.

Fugaku zahájil částečný provoz v dubnu 2020 a plný provoz v březnu 2021. Byl použit k vizualizaci toho, jak se z úst šíří kapénky, které mohou přenášet koronavirus, a k pomoci při zkoumání možných způsobů léčby nemoci.

Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků