Hlavní obsah

Konzole Switch táhne i po letech. Zájem předčil očekávání

5. 11. 2020, 13:17
Novinky, Lenka Zoulová

Nebývalý zájem ohlásila společnost Nintendo o televizní konzoli Switch z vlastní produkce. A to navzdory tomu, že původní model si premiéru odbyl již v roce 2017 a konkurence se chystá v letošním roce uvést na pulty obchodů novější model. Japonský herní gigant dokonce kvůli tomu zvýšil odhad plánovaných prodejů.

Konzole Nintendo Switch a Switch LiteVideo: archív výrobce

 
Článek

Zvýšené prodeje podpořila v uplynulých měsících především pandemie koronaviru, kvůli níž tráví lidé více času doma a hledají způsoby, jak se zabavit. Z toho mimochodem těží celý videoherní průmysl, kterému stoupnou podle dosavadních odhadů tržby o pětinu. [celá zpráva]

Překvapivé ale je, že prodeje několik let starého Switche stále stoupají navzdory tomu, že si mají v listopadu odbýt prodejní premiéru hned čtyři nové konkurenční konzole – konkrétně PlayStation 5 a 5 Digital Edition, dále pak Xbox Series S a Series X.

Představení levné konzole Xbox Series SVideo: archív výrobce

Představení televizní konzole PlayStation 5 od SonyVideo: archív výrobce

Představení levné konzole Xbox Series XVideo: archív výrobce

Nintendo již zkraje nového školního roku uvedlo, že prodeje Switche dosáhly cifry 61,44 milionu. Aktuální prodeje sice podnik neuvedl, ale zvýšil odhady celkových prodejů v tomto fiskálním roce, který končí v březnu příštího roku. Celkově by se místo původních 21 milionů mělo prodat zhruba 24 milionů konzolí.

Co se týče šedesátimilionové cifry, jsou započítány všechny konzole, které se prodaly od uvedení na trh – tedy od března 2017. Hlavní podíl na překonání této mety má tedy původní Switch. Jde o hybridní systém, se kterým je možné hrát nejen doma u televizoru, ale také na cestách.

Kapesní konzole od Nintenda půjde po krku mobilům. Lákat bude atraktivní cenou

Hardware

Toto zařízení je v první řadě plnohodnotnou televizní konzolí. Ve chvíli, kdy zařízení vytáhnete z dodávané dokovací stanice, máte kapesní herní systém s vlastní obrazovkou. Nintendo tak odbourává nutnost pořizování dvou zařízení, neboť na doma i na cesty stačí jen jedno.

Zařízení má na obou bocích odnímatelné bezdrátové ovladače, které nesou název JoyCon. Hráč může mít ovladač v každé ruce, případně jeden může půjčit kamarádovi, se kterým bude hrát. Přikoupit samozřejmě lze i další, aby mohlo na systému hrát více lidí najednou.

Foto: archív výrobce

Původní Nintendo Switch

Foto: archív výrobce

Původní Nintendo Switch

Odlehčený model na cesty

Od loňského roku nicméně Nintendo láká také na konzoli Switch Lite. Jak již název napovídá, jde o odlehčený model, jenž nemá takové ambice jako jeho starší bratříček.

Primárně je novinka určena pro hraní na cesty. Právě proto se hráči musí smířit s absencí odnímatelných ovladačů. Využít nemohou ani speciální dokovací stanici, díky níž by bylo možné proměnit konzoli v televizní systém.

Právě díky jednoduššímu konceptu je ale novinka daleko menší a lehčí. Velikost je 91,1 mm x 208 mm x 13,9 mm, zatímco starší bratříček se chlubí rozměry 102 mm x 238 mm x 13,9 mm. Hmotnost pak klesla z 398 g na 275 g.

V obchodech se v současnosti nabízejí oba zmiňované modely. Hybridní Switch vyjde na 9190 Kč, zatímco za nový Switch Lite případní zájemci zaplatí 5590 Kč.

Foto: archív výrobce

Nintendo Switch Lite

Foto: archív výrobce

Nintendo Switch Lite

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků