Hlavní obsah

Halving bitcoinu dokončen. Jak zareagoval kurz?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bitcoin prošel v noci na sobotu halvingem, tedy snížením odměny pro těžaře na polovinu. V minulosti kurz nejznámější kryptoměny po půlení zpravidla vystartoval směrem vzhůru. Letos ale kryptoměnoví experti varovali, že je ve hře více faktorů než při minulém halvingu. Co se tedy s hodnotou bitcoinu stalo?

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zatím prakticky nic, kurz víceméně odpovídá hodnotám před halvingem. Ještě v pátek ráno se jedna virtuální mince obchodovala za 1 433 067 Kč, odpoledne ale hodnota vzrostla na 1 549 107 Kč. V sobotu ráno – tedy bezprostředně po půlení – se jedna virtuální mince nabízela za 1 518 075 Kč.

Výkyvy kurzu v řádu klidně i několika desítek tisíc korun během pár hodin nejsou pro bitcoin nijak výjimečné. Vysoká volatilita, tedy kolísání hodnoty, je pro kryptoměny typická.

Bitcoin během pár hodin posílil o 100 000 korun

Internet a PC

Bitcoin může i klesat

Kryptoměnoví experti uvedli pro Novinky.cz, že růst kurzu se může projevit až po delší době, a krátce po halvingu může hodnota dokonce i klesat.

„Halving bitcoinu měl historicky vždy na cenu velmi výrazný dopad. Už jen proto, že základní ekonomická rovnice říká: snížení nabídky při stejné poptávce znamená vyšší cenu. Je však potřeba počítat s tím, že se to nestane hned. Naopak může přijít i drobná korekce, než se tato nová tržní dynamika stihne projevit,“ řekl Novinkám Roman Valihrach, zakladatel a CEO české kryptoměnové burzy Coinmate.

„Letos navíc přímý dopad halvingu na cenu trochu zastiňuje nedávné schválení spotových bitcoinových ETF, které přineslo na trh zvýšený zájem investorů,“ doplnil Valihrach.

Zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Letos v lednu bylo v USA schváleno 11 bitcoinových ETF, na což nejznámější kryptoměna na světě reagovala výrazným růstem. Zkraje roku se totiž bitcoin obchodoval pouze za 946 227 Kč, kurz následně vyšplhal až na 1 704 367 Kč, což je dosavadní rekord.

Jak moc se halving promítne do ceny? Nejspíš se už částečně promítl a přispěl k rapidnímu nárůstu v posledních měsících
Štěpán Uherík, finanční ředitel společnosti SatoshiLabs

„Během tří měsíců bylo do těchto ETF produktů zakoupeno přes 200 000 bitcoinů z volného trhu, zatímco za stejné období po halvingu dojde ke snížení emise bitcoinu jen o 41 000. Někteří se tak domnívají, že halving může ztratit na významu. Nicméně věřím, že kombinovaný efekt halvingu a ETF může vyvolat zajímavé pohyby v ceně bitcoinu, i když to může trvat několik měsíců, než se efekt plně projeví,“ doplnil Valihrach.

„O tom, zda nebo jak moc se halving promítne do ceny, lze jen spekulovat. Lze říci, že už se nejspíš částečně promítl a přispěl k rapidnímu nárůstu ceny v posledních měsících,“ konstatoval ještě před halvingem pro Novinky.cz Štěpán Uherík, finanční ředitel společnosti SatoshiLabs, která vyrábí kryptopeněženky Trezor.

Zdůraznil, že současné situace je navíc unikátní. „Cena bitcoinu dosáhla historického maxima před samotným halvingem a nikoliv po něm, jak tomu bylo historicky. Může to znamenat, že cena už nyní tolik neporoste, nebo naopak poroste o to víc a překoná historické maximum z března. Je ale potřeba se mít na pozoru a myslet na to, že po každé vlně růstu zatím vždy následoval pokles,“ doplnil Uherík.

Halving = železná jistota

Bitcoin je jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších kryptoměn. Tato virtuální měna vznikla už v roce 2009, větší popularitě se ale těší až v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. To je právě zmiňovaný halving. „Je to mechanismus, který představuje jednu z hlavních výhod bitcoinu. Umožňuje postupný pokles nabídky bitcoinu, což zvyšuje jeho hodnotu v čase,“ podotkl Uherík.

„Díky tomu, že je bitcoin decentralizovaný, nemůže být halving zrušen, odložen nebo jakkoliv kontrolován. V tom se bitcoin radikálně liší od běžných peněz, nad jejichž emisí má stát kompletní kontrolu. Halving je v tomto smyslu železná jistota. Bitcoin se chová přesně tak, jak jsme věděli od jeho vzniku,“ doplnil Uherík.

V praxi to tedy znamená, že bitcoinů bude po halvingu méně, resketive že bude trvat déle je vytěžit. „Před aktuálním halvingem vzniklo každý rok přibližně 329 000 nových bitcoinů, což znamenalo nárůst množství bitcoinů na trhu o zhruba 1,8 %. Po letošní události se však toto číslo sníží na 165 000 nových bitcoinů ročně, což představuje pouhých 0,9 %,“ popsal pro Novinky.cz Valihrach.

„Pevně určená klesající inflace je tak jedním z hlavních atributů pro vlastnost bitcoinu uchovávat hodnotu. Halving tak může mít významný dopad na hodnotu bitcoinu a jeho investiční atraktivitu,“ doplnil Valihrach.

Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Objem obchodů s kryptoměnami stoupl na 1,1 miliardy

Internet a PC

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám