Hlavní obsah

Google vyhlásil v Rusku bankrot, přesto mu hrozí další pokuta

22. 6. 2022, 22:22 – Moskva

Americké internetové společnosti Google hrozí v Rusku další pokuta, a to ve výši pěti až deseti procent jejích ročních tržeb na ruském trhu. Důvodem je opakované neodstraňování podle ruských úřadů zakázaného obsahu, včetně „zavádějících informací“ na síti YouTube o dění na Ukrajině. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Ruská divize společnosti Google za loňský rok vykázala tržby 143,3 miliardy rublů (zhruba 62 miliard Kč).

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Logo Google na obchodě v Los Angeles

Článek

Ruské úřady již v minulosti Googlu vyměřily několik pokut. Minulý měsíc ruští soudní exekutoři firmě zabavili částku přes 7,7 miliardy rublů, kterou podle nich na pokutách dlužila. Minulý týden pak ruská divize Googlu vyhlásila bankrot. Zdůvodnila to tím, že ruské úřady obstavily její bankovní účet, čímž jí znemožnily provádět veškeré platby.

„Vzhledem k tomu, že ruské úřady Googlu obstavily jeho ruský bankovní účet, už nebylo fungování naší ruské kanceláře udržitelné. Proto divize vyhlásila bankrot. Lidé v Rusku se spoléhají na naše služby. Zachováme dostupnost bezplatných služeb, jako je Search, YouTube, Gmail, Maps, Android a Play,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí firmy.

Ke středečnímu oznámení Roskomnadzoru se společnost Google zatím nevyjádřila. "Stránka YouTube záměrně podporuje šíření zavádějících informací o vývoji speciální vojenské operace na Ukrajině. Diskredituje tak ozbrojené síly Ruské federace," uvedl Roskomnadzor. YouTube podle něj rovněž povoluje obsah propagující extremistické názory a výzvy k účasti dětí na nepovolených protestech.

Rusko pokutovalo Google, neodstranil „chybné informace“ o invazi na Ukrajinu

Spor gradoval

Moskva a Google byly v dlouhodobém sporu. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor americké firmě vyměřoval opakovaně milionové pokuty za obsah, který je v zemi považován za nelegální. Pokuty padaly ještě předtím, než ruská armáda 24. února napadla sousední Ukrajinu.

S invazí na Ukrajinu ale celý spor ještě vygradoval. Google totiž zablokoval v souvislosti s válkou na Ukrajině na videoplatformě YouTube ruská média financovaná státem.

YouTube zablokoval kanály ruských televizí RT a Sputnik napříč Evropou

Zkraje dubna pak Roskomnadzor rozhodl o tom, že Google nesmí v zemi inzerovat své služby. Obvinil také platformu YouTube, kterou Google vlastní, že porušuje zákon, když záměrně zveřejňuje údajně zkreslené informace o „vojenské operaci“ na Ukrajině, a diskredituje tím ruskou armádu.

Následně byl zablokován i zpravodajský agregátor Google News (Zprávy Google). Ten se do hledáčku cenzurního úřadu dostal poté, co přestal zobrazovat zprávy televize RT, dříve známé jako Russia Today, zpravodajského serveru Sputnik nebo ruské tiskové agentury TASS.

Rusko zakázalo Google News

Padla i miliardová pokuta

Jen na konci dubna dostal Google v Rusku nejprve pokutu 11 milionů rublů (3,99 milionu Kč), o pár dní později pak společně s Twitterem další pokutu ve výši tři miliony rublů (1,09 milionu Kč). V prosinci Google dostal rekordní pokutu 7,2 miliardy rublů (2,6 miliardy Kč).

Tržby ruské dceřiné společnosti přitom v roce 2021 byly 134,3 miliardy rublů, což odpovídá částce 49,84 miliardy korun.

Jedna pokuta za druhou. Rusko si došláplo na Google kvůli zakázanému obsahu

Reklama

Související články

Rusko zakázalo Google News

24. 3. 2022, 14:16

Smyčka okolo nezávislých médií, která přinášejí Rusům informace o dění na Ukrajině, se ještě více utahuje. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor ve čtvrtek rozhodl...

Google v Rusku zbankrotoval

18. 5. 2022, 13:33

Ruská pobočka Googlu, respektive mateřské společnosti Alphabet, podala ve středu návrh na insolvenci. Vyplývá to z oficiálního ruského registru Fedresurs, jak...

Výběr článků