Hlavní obsah

Štěně rotvajlera zdarma? Ani náhodou, jen další podvod

4:11
4:11

Poslechněte si tento článek

O šestadvacet tisíc korun přišla žena z Jirkova na Chomutovsku, která naletěla podvodníkům nabízejícím zdarma štěně rotvajlera. Zapomněla, že nepoctivci ve snaze získat z neznámých lidí jejich peníze využívají různé historky. Jedné z nich ke své smůle uvěřila.

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Žena si chtěla pořídit štěně, a prohlížela tedy inzeráty na internetovém bazaru. „Zaujal ji inzerát nějaké paní, která chtěla darovat štěně rotvajlera, jelikož se prý o něho nemohla starat,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Zájemkyně tedy začala s paní komunikovat přes e-mail, jenž byl u inzerátu uveden jako jediný kontakt. Nabízející napsala, že štěně je v pořádku a očkované. Akorát že prý pobývá v Chorvatsku, ale může ho zaslat přes kurýrní společnost.

„Žena souhlasila a následně ji přes aplikaci WhatsApp kontaktoval údajný pracovník doručovací společnosti s tím, že je nutné za přepravu psa uhradit částku 3500 korun, a poskytl jí instrukce pro provedení platby. Ona tedy provedla online převod požadované částky ze svého bankovního účtu,“ popsala mluvčí.

Přepravka za 15 tisíc

Poté, co peníze odeslala, informoval ji údajný pracovník, že musí ještě zaplatit za přepravku, ve které bude štěně umístěno během letu, a to částku 15 500 korun. Mělo se jednat o zálohu, která jí po doručení bude vrácena.

„Dotyčná tedy po domluvě s majitelkou psa zaslala částku 9 tisíc korun s tím, že zbytek doplatí dárkyně,“ dodala.

Po zaplacení ji však opět kontaktoval údajný pracovník doručovací společnosti, tentokrát kvůli tomu, že štěně při přepravě zesláblo a potřebuje posilovací vakcínu, aby cestu zvládlo. Za ni žena zaplatila požadovaných 7800 korun a poté ještě 5700 za povolení, aby pes mohl vycestovat do jiné země.

„Bohužel až po odeslání poslední částky poškozené došlo, že se zřejmě jedná o podvod,“ dodala Glogovská.

Údajný přepravce ji přitom ještě opakovaně kontaktoval s požadavkem na uhrazení dalších několika tisíc za čip pro psa. „Tyto peníze již žena neposlala, ale i tak přišla celkem o 26 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a současně opětovně vyzývají veřejnost k obezřetnosti. Připomínají, že podvody v online prostředí nejsou ničím neobvyklým a podvodníci neustále přicházejí s novými způsoby, jak z důvěřivých lidí peníze vylákat.

Češi už přišli o stamiliony

Pro podvodníky jsou bazary doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr, rada odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.

Ten připustil, že v poslední době počet inzertních či bazarových podvodů stoupá. Podle odhadů Policie ČR se finanční škody spojené s těmito typy podvodů pohybují v řádech stamilionů korun.

První scénář probíhá tak, že podfukář zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má provést platbu za zboží.

Po vyplnění údajů útočníci oběť o částku za zboží okradou. Případně se podvodník pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku.

Druhý scénář cílí přímo na jedince, kteří nepotřebné věci chtějí na internetu prodat. Podvodníci se pod různými záminkami snaží vyhnout osobnímu předání, slibují přitom zajištění přepravy. Prostřednictvím podvodného odkazu na vyplnění údajů o přepravě pak vylákají z důvěřivců citlivé osobní údaje, ale klidně i peníze.

Jak se bránit?

  • Pokud je to jen trochu možné, požadujte osobní předání. To je nejsnadnější způsob, jak na podvodníky vyzrát.
  • Opatrní buďte především u nabídek, které jsou podezřele levné. Nevěřte na pohádky; když je nějaký produkt o polovinu levnější než ostatní nabídky, bude v tom zaručeně nějaký háček.
  • Snažte se protistranu proklepnout. Pokud například někdo nabízí na prodej nějaký produkt v Praze, ale v jeho profilu na sociální síti uvidíte, že bydlí na druhém konci planety, půjde opět s velkou pravděpodobností o podvod.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Výběr článků

Načítám