Článek
Vyšetřování rozsáhlé kauzy trvalo od října 2022. Tehdy na služebnu do Nýřan na severním Plzeňsku dorazil jeden z poškozených a nahlásil, že zareagoval na internetový inzerát, zaplatil zálohu, ale zboží už se nedočkal.
„Po celé České republice se začaly objevovat další a další případy, které měly stejný způsob provedení,“ uvedla policejní mluvčí Eva Červenková.
Kriminalisté následně zjistili, že podvodníci používají falešná jména a lákají na cenově výhodnou elektroniku, motocykly, stavební stroje nebo pronájmy bytů. „Po obdržení platby od zákazníků však zboží nikdy nedodali. Aby zakryli stopy, používali anonymní SIM karty, falešné identity, anonymní připojení k internetu a vylákané peníze převáděli přes více bankovních účtů, včetně zahraničních,“ popsala mluvčí.
Dopadení nebylo jednoduché
Výtečníci v trestné činnosti pokračovali až do letošního února, kdy policisté chytli hlavního iniciátora – čtyřiadvacetiletého muže z Tachovska. Jeho dopadení nebylo jednoduché. Od prvního výslechu, k němuž došlo už v září 2023, se totiž vyhýbal policii a následně i soudům. Nakonec skončil ve vazbě.
„Poškozených bylo sto třiapadesát lidí z celé republiky. Celková škoda se vyšplhala až ke dvěma a půl milionu korun,“ vyčíslila Červenková. Dalších osmdesát tisíc se podvodníci pokusili z obětí vylákat, ale nepovedlo se jim to. „Získané peníze utráceli za online hazardní hry,“ doplnila.
Na trestné činnosti se podílela také devětadvacetiletá žena a třiatřicetiletý muž, oba původem z Mostecka. Loni v září je začali trestně stíhat a obvinili je z podvodu. Letos v červnu předal komisař spis, jenž mimochodem čítá více než 12 tisíc stránek, na státní zastupitelství. V případě prokázání viny hrozí hlavnímu organizátorovi až osmileté vězení.
Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.
Počet útoků stoupá
Podvodníci na internetových bazarech představují stále větší problém, pro kyberšmejdy jsou totiž nákupy z druhé ruky doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr z rady odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.
Ten připustil, že v poslední době počet inzertních či bazarových podvodů stoupá. Dle odhadů Policie ČR se finanční škody spojené s těmito typy podvodů pohybují v řádech stamilionů korun.
První scénář probíhá tak, že podvodník zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží.
Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku.
Druhý scénář cílí přímo na jedince, kteří chtějí nepotřebné věci na internetu prodat. Podvodníci se pod různými záminkami snaží vyhnout osobnímu předání, slibují přitom zajištění přepravy. Prostřednictvím podvodného odkazu na vyplnění údajů o přepravě pak vylákají z důvěřivců citlivé osobní údaje, ale klidně i peníze.
Jak se bránit?
- Pokud je to jen trochu možné, požadujte osobní předání. To je nejsnadnější způsob, jak na podvodníky vyzrát.
- Opatrní buďte především u nabídek, které jsou podezřele levné. Nevěřte na pohádky, když je nějaký produkt o polovinu levnější než ostatní nabídky, bude v tom zaručeně nějaký háček.
- Snažte se protistranu proklepnout. Pokud například někdo nabízí na prodej nějaký produkt v Praze, ale v jeho profilu na sociální síti uvidíte, že bydlí na druhém konci planety, půjde opět s velkou pravděpodobností o podvod.