Hlavní obsah

Agent.MUY řádí po celé Evropě. Žádný jiný mobilní virus neútočí častěji

2:26
2:26

Poslechněte si tento článek

Evropu terorizuje škodlivý kód Agent.MUY, který se zaměřuje výhradně na zařízení s operačním systémem Android. V současnosti žádný jiný malware neútočí na tablety a chytré telefony s touto platformou na našem kontinentu častěji. Alarmující je, že si ho lidé nejčastěji pustí do svých zařízení sami.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Před Agentem.MUY varovaly Novinky již v uplynulém měsíci. Prakticky z nuly tato hrozba totiž vystřelila až mezi nejrozšířenější škodlivé kódy v Česku.

Jak nyní dokládají nejnovější statistiky antivirové společnosti Eset, tento nezvaný návštěvník nepředstavuje problém pouze pro tuzemské uživatele. Jde totiž o nejrozšířenější mobilní virus napříč celou Evropou s podílem 6,34 %.

Bezpečnostní experti upozorňují, že se kyberšmejdi při šíření tohoto nezvaného návštěvníka ve velkém zaměřují na Španělsko a Portugalsko. To ale neznamená, že by nákaza v jiných státech nehrozila.

Šíří další viry

Agent.MUY patří mezi tzv. droppery. „Ty útočníci využívají, protože jedním škodlivým kódem vlastně zamaskují další,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

„Dropper si můžete představit jako obálku, která v sobě schová další malware. Konkrétně Agent.MUY vypadal jako aplikace prohlížeče Chrome od Google a jeho úkolem bylo hlavně stáhnout do zařízení další malware,“ prohlásil Jirkal.

Uživatelé si jej tedy stáhli nejčastěji do svého telefonu sami, když se snažili stáhnout Chrome z neoficiálních obchodů s aplikacemi.

Následně s jeho pomocí kyberšmejdi infikují zařízení dalšími škodlivými kódy. „Co přesně stahuje, se různí – někdy to může být spyware, jindy bankovní trojský kůň nebo adware,“ konstatoval bezpečnostní expert.

V konečném důsledku tak stažení prohlížeče může vést klidně i k ovládnutí bankovního účtu a vysátí uložených peněz.

V létě opadá obezřetnost

„V létě pravidelně vidíme nárůst malwaru, který se šíří v aplikacích určených ke komunikaci či zábavě. Je zřejmé, že útočníci spoléhají na to, že na cestách stahujeme narychlo hru nebo prohlížeč. Dobře vědí, že na dovolených a výletech naše obezřetnost opadá,“ podotkl Jirkal.

Tento vývoj budeme podle něj s největší pravděpodobností sledovat celé léto. „Proto bych apeloval na uživatele, aby si aplikace na cesty volili obezřetně a stahovali je jen z oficiálních zdrojů,“ poradil bezpečnostní expert.

Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry

Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.

Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.

Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.

Výběr článků

Načítám