Článek
Agent.MUY patří mezi tzv. droppery. „Ty útočníci využívají, protože jedním škodlivým kódem vlastně zamaskují další,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.
„Dropper si můžete představit jako obálku, která v sobě schová další malware. Konkrétně Agent.MUY vypadal jako aplikace prohlížeče Chrome od Google a jeho úkolem bylo hlavně stáhnout do zařízení další malware,“ prohlásil Jirkal.
Uživatelé si jej tedy stáhli nejčastěji do svého telefonu sami, když se snažili stáhnout Chrome z neoficiálních obchodů s aplikacemi.
Ještě v březnu a dubnu o této hrozbě v Česku prakticky nikdo neslyšel, v uplynulém měsíci se však Agent.MUY vyšvihnul na třetí příčku nejrozšířenějších škodlivých kódů pro platformu Android. Podíl tohoto návštěvníka dosáhl 4,13 %, což je shodně jako u druhé nejrozšířenější hrozby. Řeč je o viru Agent.FIV, před kterým Novinky varovaly již dříve.
Andreed tak nebezpečný není
Prvenství patří nechvalně známému malwaru Andreed (4,34 %). Ten ale tak nebezpečný není. Jde o tzv. adware. Útočníci se tedy prostřednictvím něj nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.
Rozhodně to však neznamená, že adware je v tomto srovnání bez rizika. „Nevyžádaná agresivní reklama může fungovat jako prostředník mezi námi a závažnějšími typy škodlivých kódů. Reklamní odkazy nás totiž mohou odvést na webové stránky, na kterých můžeme do zařízení stáhnout nebezpečnější malware,“ varoval Jirkal.
Andreed se nejčastěji šíří prostřednictvím upravených aplikací, které si uživatelé mohou stáhnout z neoficiálních obchodů. V uplynulém měsíci na něj například uživatelé mohli narazit především ve falešných hrách.
Více se o tomto záškodníkovi dozvíte v našem dřívějším článku.
Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry
Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.
Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.
Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.