Hlavní obsah

Agent.CLE nepřestává strašit, masivně útočí na počítače s Windows

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Jako lavina se v květnu přehnal Českou republikou Agent.CLE, když se prakticky z nuly dostal až na první příčku mezi nejrozšířenějšími škodlivými kódy pro stroje s operačním systémem Windows. Strašit nepřestal ani v uplynulém měsíci, podíl detekcí klesl jen nepatrně. Vyplývá to ze statistik antivirové společnosti Eset.

Foto: Archiv, Novinky

Logo Windows

Článek

Ještě zkraje roku o škodlivém kódu Agent.CLE prakticky nikdo neslyšel, v květnu se ale probojoval mezi ostatními škodlivými kódy na první příčku s podílem 20,54 %.

V uplynulém měsíci – podle zatím nejnovějších antivirových statistik – žádná dramatická obleva nepřišla. Tento nezvaný návštěvník je zodpovědný za 18,89 % zachycených případů. Aktuálně tak jde o druhou nejrozšířenější hrozbu pro Windows v Česku.

Jediný virus, se kterým se v červnu mohli tuzemští uživatelé počítačů s Windows setkat častěji, byl nechvalně známý Formbook, před kterým Novinky varovaly již dříve. Ten dosáhl podílu 22,05 % a patří mu první místo.

Pozor na nevyžádané e-maily

Agent.CLE je poměrně zákeřný škodlivý kód. Když se zahnízdí, otevírá zadní vrátka do systému, aby prostřednictvím něj mohli kyberšmejdi propašovat do napadeného stroje další viry.

Nejčastěji se tento nezvaný návštěvník šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Útoky přitom cílí vysloveně na tuzemské uživatele, neboť podvodné e-maily jsou psány v češtině, a to včetně zavirovaných příloh.

V tomto ohledu se taktika kyberšmejdů nijak nezměnila. Pořád platí, že by se lidé měli vyvarovat otevírání příloh v nevyžádaných e-mailech, právě tak se totiž škodlivé kódy v naší domovině šíří nejčastěji.

Nechvalně známý Formbook

První analýza škodlivého kódu naznačuje, že prostřednictvím Agenta.CLE se bude šířit nechvalně známý virus Formbook. Ten patří mezi tzv. infostealery. Jde o zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.

Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich stroj Formbookem napaden. Využívá totiž řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení.

„Infostealery jsou dlouhodobou hrozbou pro operační systém Windows nejen v Česku. Jedná se o typ spywaru, který útočníci využívají pro špionážní aktivity a odcizení uživatelských dat, především přihlašovacích údajů do našich účtů. V zařízení se mohou chovat velmi nenápadně a trvá poměrně dlouho, než je uživatelé odhalí,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Výběr článků

Načítám