Článek
Starší muž se v červnu po zhlédnutí reklamy na internetu nechal zlákat vidinou investování na burze prostřednictvím umělé inteligence (AI).
Nezaváhal a zavolal na telefonní číslo uvedené v reklamě. Hovořil se ženou, která mluvila česky, ale s přízvukem cizince.
„Poslala mu odkaz, na kterém se zaregistroval, aby mohl obchodovat. Následně mu poslala zprávu s platebními údaji pro uhrazení poplatku ve výši 5000 tisíc korun, který vzápětí uradil,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že netrvalo dlouho a kontaktoval ho údajný manažer vystupující pod jménem Pavel, který ho přesvědčil k investici ve výši 95 000 korun.
Důchodce dle jeho instrukcí peníze převedl a viděl, že tyto finance jsou připsány na jeho fiktivní investiční účet. Také viděl své obchody, o kterých komunikoval se zmíněným Pavlem.
„Poté byl ještě prostřednictvím aplikace ve spojení s dalším odborně kvalifikovaným manažerem. Po pár dnech ho opět kontaktoval pan Pavel a sdělil mu, že díky své investici vydělal 10 000 dolarů (téměř 210 tisíc korun). Vzápětí mu přišel e-mail, kde bylo v anglickém jazyce napsáno, že pro získání této částky je zapotřebí investovat dalších 5000 dolarů (téměř 105 tisíc korun),“ popsala mluvčí.
Tentokrát se podvedený muž nenechal nalákat a chtěl se zkontaktovat s manažery, se kterými předtím jednal, jeho snaha ale byla bohužel marná. „Pokusil se přihlásit i do svého investičního účtu, ale ani ten nebyl dostupný. Podvodníky byl připraven o celkem 100 tisíc korun,“ dodala Zajícová.
Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.