Hlavní obsah

AI proniká do konverzací a mění lidské vztahy

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Umělá inteligence se stále více zapojuje do každodenních životů a nově i do těch nejintimnějších částí mezilidské komunikace. Rostoucí počet lidí využívá nástroje jako ChatGPT k psaní osobních zpráv, omluv, vyznání nebo motivačních vzkazů. Tento trend mezi odborníky vyvolává otázky o upřímnosti a autentičnosti mezilidské komunikace v digitální době.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Začátkem letošního jara se Nik Vassev dozvěděl, že kamarádovi ze střední školy zemřela matka. Vassev, 32letý technologický podnikatel z kanadského Vancouveru, nevěděl, jak reagovat, a tak se rozhodl použít chatbota umělé inteligence společnosti Anthropic, Claude AI, píše web The Guardian.

„Mému příteli zemřela maminka a já se snažím najít správný způsob, jak mu být nablízku a poslat mu zprávu o podpoře jako dobrý přítel,“ napsal chatbotovi.

Claude pomohl Vassevovi vytvořit vzkaz: „Čau chlape, je mi moc líto tvé ztráty. Posílám tobě a tvé rodině hodně lásky a podpory v tomto těžkém období. Jsem tu pro vás, kdybyste cokoli potřebovali.“ Díky němu se jeho přítel otevřel ve svém zármutku.

Ačkoliv Vassev předtím používal umělou inteligenci k odpovídání na pracovní e-maily, k osobní komunikaci se mu také osvědčila.

„Chtěl jsem jen získat druhý názor na to, jak k této situaci přistupovat. Jako chlapi máme někdy problém vyjádřit své emoce. Chtěl jsem, ať se můj přítel otevře, což se povedlo,“ vysvětlil muž.

Neviditelná infrastruktura osobní komunikace

Právě Vassev a mnozí další patří mezi uživatele, kteří využívají umělou inteligenci na každodenní bázi a AI se tak postupně stává neviditelnou infrastrukturou osobní komunikace – vylepšuje textové zprávy, přání k narozeninám nebo právě i nekrology.

Většina uživatelů ale úlohu umělé inteligence v takovéto komunikaci neprozradí. Sám Vassev nikdy svému kamarádovi neřekl, že danou zprávu napsala AI. „Lidé znehodnocují psaní s pomocí umělé inteligence. Lepší je přemýšlet sám za sebe a nechat si od AI jenom pomoct,“ uvedl Vassev.

„ChatGPT jsem použil při psaní přání k narozeninám své matky. Nejenže plakala, ale má ho na stolku a čte si ho pořád dokola, každý den od té doby, co jsem jí ho dal. Nikdy jí to nesmím říct, že to byla AI,“ napsal jeden z uživatelů na platformě Reddit.

AI může poškodit sociální vnímání

Přestože umělá inteligence může mnoha lidem pomoct právě i při textové komunikaci, podle studie z Arizonské univerzity může takovéto používání AI poškodit sociální vnímání.

Podobný názor má i sociální psycholožka a profesorka specializující se na emoční inteligenci Vanessa Urch Druskatová. Podle ní osobní zprávy napsané s pomocí umělé inteligence mohou vyjadřovat, že se odesílatel nechtěl obtěžovat s upřímností.

„Existuje základní očekávání, že naše osobní komunikace je autentická,“ popsala Druskatová. „Jsme nastaveni tak, abychom vnímali neautentičnost, neúctu – je to hrozný pocit,“ dodala.

Odbornice na etiketu Sara Jane Ho si naopak myslí, že použití ChatGPT k vytvoření osobního sdělení ve skutečnosti ukazuje úroveň ohleduplnosti.

„Pokud je konečným výsledkem něco, co je pro druhého člověka příjemné a co je projevem úcty, ohleduplnosti nebo péče, pak nepotřebuje vidět, co tomu předcházelo,“ řekla Sara Jane Ho.

„Používání umělé inteligence je pohodlné a rychlé. Jako kdybyste měli auto, ale všude pořád chodili pěšky. Nedává to smysl,“ uzavřela.

Související témata:

Výběr článků

Načítám