Článek
Technologie, která vytvoří 3D model kostí za pouhých 30 sekund, využívá umělou inteligenci k transformaci standardních rentgenových snímků do 3D vizualizací kostí a orgánů. Pomocí 3D tisku může také vytvářet implantáty na míru.
Mezi hlavní výhody této nové AI technologie patří bezpečnější skenování, rychlejší výsledky, nižší náklady a kratší čekací doba.
Podle asistenta profesora Li Siao-menga z katedry elektronického a počítačového inženýrství HKUST, který výzkum vedl, mají rekonstruované modely odchylku menší než 1 milimetr.
„Naše technologie dosahuje bezprecedentní přesnosti ve srovnání s tradičními CT skeny a splňuje klinické standardy přesnosti,“ vysvětlil Li Siao-meng.
3D tisk kostí je pouze prvním krokem
Vědecký tým spolupracuje s firmou Koln 3D – první hongkongskou společností zabývající se tiskem ortopedických a kovových komponent.
Jejich cílem je integrovat tuto novou technologii do předchirurgického plánování (vlastní modely kostí), personalizovaných implantátů (přizpůsobených anatomii pacienta) a chirurgické navigace v reálném čase, píše oficiální web univerzity HKUST.
Li uvedl, že nová technologie má různorodé využití, přičemž 3D tisk kostí je pouze prvním krokem. „V ortopedii existuje obrovská poptávka po řešeních 3D tisku a rychlá zobrazovací technologie s vysokým rozlišením by mohla výrazně optimalizovat chirurgické pracovní postupy,“ řekl.
„Naše technologie již pomáhá chirurgům při předoperačním plánování. Naším cílem je rozšířit ji na vytváření implantabilních kostních struktur a zároveň zvýšit přesnost zobrazování 3D anatomických struktur nad současnou 97procentní přesnost ve srovnání s konvenčními CT skeny,“ dodal.
Očekává se, že tato technologie bude do konce tohoto roku zavedena do klinických zkoušek ve veřejných nemocnicích v Hongkongu.