Hlavní obsah

Roboti s umělou inteligencí komunikují s návštěvníky summitu OSN v Ženevě

3:26
3:26

Poslechněte si tento článek

Jak lze umělou inteligenci využít pro blaho lidstva? Touto otázkou se zabývá Organizace spojených národů (OSN) na summitu o umělé inteligenci v Ženevě. Návštěvníky také baví několik zajímavých robotů a interaktivních instalací, informuje agentura AP.

Roboti s umělou inteligencí komunikují s návštěvníky summitu OSN v ŽenevěVideo: AP

Článek

Digitální socha od Lyry Drakeové (první na videu výše) se nachází na pomezí umění a technologie. Multimodální systémy umělé inteligence generují a inspirují konverzaci v reálném čase, která podle Drakeové zkoumá podstatu víry a lidského přesvědčení, píše agentura AP.

Právě vztahy mezi lidmi a umělou inteligencí jsou ústředním tématem globálního summitu AI For Good, který se koná v ženevském výstavním centru Palexpo.

Akce, kterou pořádá telekomunikační agentura OSN ITU, si klade za cíl poskytnout firmám, spotřebitelům a vládám vodítko, jak využít potenciál nové technologie a vyhnout se možným rizikům.

Vedoucí strategického oddělení ITU Fred Werner je jedním z tvůrců této inovace už od jejího vzniku v roce 2017 a říká, že je populárnější než kdy jindy.

„Jsme tady v Palexpo. Máme přes 15 000 registrovaných účastníků. Uvidíme, kolik jich nakonec přijde, ale podle mě jich bude hodně,“ popisuje Werner.

„Na naší neuronové síti máme online komunitu 45 000 lidí ze 198 zemí a dnes je zde 53 partnerských agentur OSN a 100 ministrů a regulátorů. Jedná se tedy skutečně o platformu pro AI s účastí mnoha zainteresovaných stran, a to nejen pro systém OSN, ale pro celý svět,“ dodává s hrdostí.

Roboti jako hlavní lákadlo

Rok 2025 je sice Mezinárodním rokem kvantové vědy a technologie, ale pozornost Wernera upoutali především roboti.

„Letos je oficiálně rok kvantové vědy, že? Ale kdyby to bylo na mně, řekl bych, že je to rok robotů,“ říká Werner. „Opravdu jsem viděl vývoj robotiky od nápadu v roce 2017. A nyní máme skutečné fyzické projevy umělé inteligence v robotice, autonomním řízení a technologiích propojujících mozek a počítač,“ doplňuje.

Mezi nejzajímavější patří terapeutický robot Paro, který vypadá jako chlupatý tuleň. Paro byl původně navržen speciálně pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Váží přibližně stejně jako osmiměsíční dítě a interaguje s osobou, která ho drží, jako by byl živý tvor.

„Paro má mnoho druhů senzorů. Reaguje na dotek, řeč a některé další podněty a má například regulovanou teplotu. Ovládá ho zabudovaná umělá inteligence,“ vysvětluje vynálezce robota Takanori Shibata.

S lidmi komunikuje i Nadine – sociální robotka, která je v provozu již přes deset let a nezdá se, že by měla v úmyslu přestat. Nadine si díky umělé inteligenci pamatuje každého člověka, s nímž se setká, a také fakta, která se ho týkají.

AI pomáhá nevidomým

Na summitu jsou k vidění i další praktické aplikace AI. Například brýle rumunské společnosti Lumen pomáhají nevidomým orientovat se ve světě.

„Vzali jsme technologii autonomního řízení a vytvořili brýle, které napodobují to, co dělá vodicí pes. Jednoduše řečeno, pokud vás vodicí pes táhne za ruku a vyhýbá se překážkám, tyto brýle fungují tak, že táhnou za vaši hlavu. Cítím na hlavě jemné tahání, které mě varuje před překážkami, udržuje mě na chodníku a vede k cíli,“ popisuje zakladatel společnosti Cornel Amariei.

Summit o umělé inteligenci se letos koná od 8. do 11. července v Ženevě.

Výběr článků

Načítám