Článek
Pietní akt začal přesně v 8:15 hodin, v čase, kdy v roce 1945 dopadla na Hirošimu atomová bomba. „V tu chvíli se rodné město Jana Letzela stalo součástí světových dějin,“ poznamenal místostarosta Jan Čtvrtečka (SOCDEM).

Čajový obřad před hrobem architekta Letzela
„Letos to jsou dva okamžiky, které nás spolu s Náchodem spojují. Je to osmdesát let od svržení atomové bomby a stoleté výročí úmrtí Jana Letzela. Jeho Atomový dóm měl být výstavním centrem. Dnes je to symbol, který připomíná hrozivou sílu atomových zbraní,“ konstatoval japonský velvyslanec v České republice Kansuke Nagaoka, který se pietního aktu zúčastnil.
„Letzelovo dílo by nám mělo být inspirací, jak vytvářet mosty mezi českou a japonskou kulturou, i kulturou různých národů obecně. Budeme se snažit, abychom v jeho odkazu pokračovali. Budiž nám čajový obřad připomínkou harmonie a setkávání,“ navázal na jeho slova místostarosta Čtvrtečka. Doplnil, že tento obřad vnímá jako symbol respektu, klidu a míru.
Čajového obřadu se ujala Naďa Williams z České asociace cesty čaje Urasenke. „Čajový obřad je tradiční japonské umění, které se předává z generace na generaci už téměř 500 let. Jeho princip je i v tom, že se mají lidé setkávat a sdílet společně okamžik, který je v tu chvíli jedinečný a už se nebude opakovat,“ řekla Novinkám Williams.

Obřad provedla Naďa Williams.
„Právě čajový obřad nám umožňuje důstojně, neformálně a přitom hluboce procítit pietní význam tohoto výročí. A zároveň tak uctít Letzela, jehož osud se s Hirošimou symbolicky spojil prostřednictvím jeho ikonické stavby,“ dodal Jan Čtvrtečka.
Úlomky z Atomového dómu
Čajový obřad u Letzelova hrobu se už jednou v Náchodě uskutečnil, a to v roce 2016, kdy zástupci hirošimské univerzity přivezli šest úlomků kamenů z Letzelova paláce. Artefakty jsou dnes vystaveny ve Spolkovém domě Náchod v Hurdálkově ulici.

Venkovní výstava na téma 80. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki
Letošní rok není jen rokem stého výročí úmrtí Jana Letzela, ale také 145. výročí jeho narození. Pietní akt tak není jedinou a poslední připomínkou slavného rodáka. Například v prostoru před zmíněným Spolkovým domem až do 30. září probíhá výstava Hirošima a Nagasaki: Svědectví o zkáze a poselství míru, připravená Muzeem Památníku míru v Hirošimě.
Ve středu tu navíc bylo vyvěšeno více než 2000 origami papírových jeřábů - jedná se o tradiční japonský symbol míru a naděje. Na jejich tvorbě se podíleli žáci a studenti náchodských škol, místní spolky i jednotlivci.
A jak prozradila mluvčí radnice Nina Adlof, skládání origami bude pokračovat až do podzimu, neboť každý se může zúčastnit soutěže o nejkrásnější origami.

Letzelův Průmyslový palác neboli Atomový dóm v japonské Hirošimě
Architekt Jan Letzel (1880-1925)
- Český stavitel, architekt a propagátor česko-japonských vztahů. V Japonsku, kde působil v letech 1907 až 1923, vytvořil rozsáhlé dílo. Stavěl soukromé i veřejné stavby.
- V Česku se podílel například na přestavbě secesního hotelu Šroubek na Václavském náměstí v Praze, podle jeho návrhu vznikl také secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně.
- Nejvýznamnější projekt Průmyslového paláce v Hirošimě byl v době svého vzniku (1913 až 1915) určen pro výstavní účely, nakonec se stal mírovým symbolem. Jediným svědkem hirošimské tragédie se stal právě skelet této železobetonové stavby.
- Dóm je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Náhrobek rodiny Letzelovy na náchodském hřbitově