Hlavní obsah

Předčasný důchod a daň z příjmů v letošním roce

12. 10. 2022, 9:09
Právo, svj

Výdělečná činnost předčasných důchodců je omezena, přesto musí v některých případech platit daň z příjmů. Kdy mohou předčasní důchodci obdržet za rok 2022 daňovou vratku a kdy jim vzniká povinnost platit vysokou daň?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Až do dosažení řádného důchodového věku nemohou mít předčasní důchodci příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění. Daň z příjmů se však v praxi platí i z některých příjmů, ze kterých povinnost platit sociální pojištění nevzniká. Takové příjmy mohou předčasní důchodci mít v libovolné výši.

„Jakmile předčasný důchodce dosáhne svého řádného důchodového věku, tak již může nastoupit do zaměstnání i za nadstandardní mzdu a na dobu neurčitou,“ doplňuje daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Srážková daň z pracovních dohod

Z pracovních dohod se neplatí sociální pojištění, když je hrubá měsíční odměna do limitu. Z dohody o provedení práce pak může mít předčasný důchodce hrubou měsíční odměnu maximálně 10 tisíc korun a z dohody o pracovní činnosti maximálně 3499 korun. Při práci pro více zaměstnavatelů současně se limit hodnotí u každého zaměstnavatele zvlášť.

Kdy odejít do důchodu: na konci roku, nebo na začátku příštího?

Pokud je hrubá odměna do limitu a není u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, tak se z odměny zaplatí 15procentní srážková daň z příjmu. „Předčasní důchodci pracující současně pro dva zaměstnavatele na pracovní dohody do limitu mohou slevu na poplatníka uplatnit pouze u toho zaměstnavatele, u kterého je podepsáno prohlášení k dani,“ dodává Ivanco.

Vratka daně

Předčasní důchodci, kteří si během roku 2022 přivydělávali na pracovní dohody s  hrubou odměnou do limitu a přitom zaplatili během roku 15procentní srážkovou daň, mohou tuto daň v plném nebo částečném rozsahu obdržet zpět.

Důchody se od ledna zvýší v průměru o 825 korun

I předčasní důchodci mají totiž nárok na roční slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun. Do ročního daňového základu 205 600 korun tak nevzniká povinnost platit daň z příjmu a případně zaplacená srážková daň během roku bude obdržena zpět. „Daňová vratka se v těchto případech obdrží až po podaném daňovém přiznání, jehož přílohou jsou potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů,“ říká Ivanco.

Pasivní příjmy v předčasné penzi

Z pasivních kapitálových příjmů, z nájmů nebo ostatních zdanitelných příjmů se neplatí sociální pojištění bez ohledu na jejich výši. Z důvodu odchodu do předčasného důchodu tedy nemusí nájemce přestat pronajímat svoji nemovitost. V praxi tak mohou mít předčasní důchodci nadprůměrně vysoké pasivní příjmy a nemusejí přijít o svůj měsíční důchod, daň z  příjmu však platit musí.

Kdy je vhodný předdůchod a jak se na něj připravit

„Předčasní důchodci s pasivními příjmy si musejí plnit své daňové povinnosti, pobírání předčasného důchodu je nijak nezvýhodňuje,“ upozorňuje Ivanco.

Reklama

Výběr článků