Hlavní obsah

Finanční poradna: Jak nenaletět společnostem slibujícím energetické aukce

30. 9. 2018, 9:49
Novinky, bab

Na trzích s energiemi se stále můžete setkat s nepoctivými obchodníky, kteří v energetických aukcích slibují vysoutěžení levnějšího dodavatele elektřiny či plynu. Lákavá nabídka se ale změní v noční můru, když si uzavření smlouvy s novým dodavatelem rozmyslíte. Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme několik rad a tipů, na co si dát pozor.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

I přesto, že je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázán a lidé jsou navíc před praktikami některých podomních prodejců pravidelně varováni, stále se najde mnoho těch, kteří jim dveře otevřou. Mezi nejčastější nabídky podomních prodejců pak patří smlouvy o dodávce energií. Fenoménem poslední doby jsou energetické aukce.

Pozor na to, co podepisujete

„Dávejte vždy pozor na to, co podepisujete. Zprostředkovatelé aukcí často tvrdí, že jde o nezávazný doklad potvrzující jednání o smlouvě nebo návštěvu u vás doma. Podpisem dokumentu však dojde k uzavření smlouvy. Pokud se později rozhodnete smlouvu s vysoutěženým dodavatelem neuzavřít nebo ji zrušit, čeká vás několikatisícová pokuta,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Nejlepší prevencí, jak se „ataku” podomních prodejců vyvarovat, je neotevřít jim vůbec dveře. Není to ale vůbec snadné, často používají různé triky, které jim pomáhají dostat se k lidem domů. Například se vydávají za zaměstnance jejich stávajícího dodavatele, za pracovníky společnosti ČEZ nebo dokonce Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

„Pokud se s takovým jednáním setkáte, měli byste dát podnět České obchodní inspekci (ČOI) pro podezření z použití nekalé obchodní praktiky nebo se rovnou obrátit na policii s trestním oznámením,“  doporučil Zelený.

Pochopitelně se můžete obrátit i na městskou policii, pokud je ve vaší obci podomní prodej zakázán.

Lhůty pro odstoupení od smlouvy

Od uzavřené smlouvy můžete bez jakýchkoliv sankcí do 14 dnů odstoupit. Zároveň je ale vhodné zprostředkovateli odvolat plnou moc, protože jinak ji vzhledem k velmi obecné formulaci může energetická aukční společnost zneužít v rozporu s vaším přáním.

Pokud jste o právu na odstoupení nebyli poučeni a nepředali vám k němu vzorový formulář, můžete od zprostředkovatelské smlouvy bez sankce odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dní.

Uzavřete-li i smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, můžete ji navíc vypovědět bez udání důvodu do 15 dnů od zahájení dodávek.

Podomní prodejci se snaží spotřebitele odradit od rušení smluv tučnými pokutami. „Nic platit nemusíte. Zákon vám garantuje možnost zrušit smlouvu bez jakékoliv sankce. Nic na tom nemění ani fakt, že se podomní prodejci snaží obejít zákon tím, že na základě plné moci uzavírají smlouvy v obchodních prostorách dodavatele energií,“ upozornil Zelený.

Společnosti obcházejí zákon

Obcházením zákona je podle dTestu celý model užívaný zprostředkovatelskými společnostmi. Vzhledem k tomu, že dodávky energií přímo neposkytují, nemusejí mít licenci od ERÚ ani dodržovat energetický zákon. V konečném důsledku však nabízejí spotřebitelům dodávky energií stejně jako ty společnosti, které licenci u ERÚ mít musejí.

Pokud se zprostředkovatelé aukcí dopustí nekalých obchodních praktik, je na místě kontaktovat dozorový orgán, kterým je ČOI. U ADR (Alternative Dispute Resolution) ČOI navíc můžete zahájit mimosoudní řízení ohledně neoprávněně naúčtované smluvní pokuty.

Reklama

Související články

Výběr článků