Hlavní obsah

Co dělat, když zkrachuje váš dodavatel energií

2. 4. 2018, 3:42
Novinky, bab

Dodavatel energií jako každý jiný podnikatel může z různých důvodů ukončit činnost. Nestihnete-li v takovém případě plynule přejít k novému dodavateli, stává se jím automaticky takzvaný dodavatel poslední instance určený Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme několik rad a tipů, jak se s podobnou situací vypořádat.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Pokud váš dodavatel ztratí oprávnění nebo možnost dodávat elektřinu či plyn, musíte si hledat nového dodavatele. Zákonné lhůty pro to, abyste jej našli, se ale pohybují v řádech několika málo dní od ukončení činnosti původního dodavatele.

Jestliže tedy nestihnete plynule přejít k novému , bude vám automaticky přidělen dodavatel energií, kterého zákon nazývá dodavatelem poslední instance. V současné době jsou jím v závislosti na konkrétním regionu společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika v případě elektřiny a E.ON Energie, innogy Energie (dříve RWE Energie) a Pražská plynárenská v případě plynu.

Na novou smlouvu je čas šest měsíců

„Dodavatel poslední instance dodává spotřebitelům energie za ceny stanovené ERÚ, a to nejdéle šest měsíců. Právo na dodávky od dodavatele poslední instance mají ale jen ty domácnosti, které v předcházejících 12 měsících neměly spotřebu vyšší než 630 MWh,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Během šesti měsíců od zahájení dodávek energií od dodavatele poslední instance byste měli uzavřít novou smlouvu buď s ním, nebo s jiným dodavatelem.

Než smlouvu uzavřete, zvažte jak nabízenou cenu za dodávku energií, stejně tak se ale zaměřte na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících.

Důležité je promyslet i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období.

Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty. Není proto dobré sjednat si smlouvu na dobu určitou na období delší než jeden či dva roky. Pokud se totiž na trhu objeví lepší nabídky, bude vám stávající smlouva bránit je přijmout.

Pozor na černý odběr

Pokud ale do půl roku od zahájení dodávek dodavatelem poslední instance neuzavřete novou smlouvu o dodávkách energií, ocitnete se v neoprávněném neboli černém odběru.

„Důsledkem černého odběru může být nejen odpojení od elektřiny či plynu, ale i to, že budete muset zaplatit vyšší částku než tu za energie, které jste skutečně odebrali, včetně případných nákladů na obnovení dodávek,“ upozornil Zelený.

Reklama

Související články

Výběr článků