Hlavní obsah

„Žeru maso.“ Kampaň Agrární komory schytává kritiku

23. 11. 2022, 13:36

Kampaň Agrární komory s názvem Žeru maso, která oroduje za konzumaci masa, neudělala ve veřejném prostoru příliš dobrý dojem. Ostře ji v otevřeném dopise adresovaném ministru zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL) kritizovala Strana zelených. Právě ministerstvo zemědělství (MZe) totiž kampaň spolufinancovalo. Sám ministr nepovažuje její zpracování za šťastné.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Jsem masožravec a nestydím se za to,“ uvádí Agrární komora v záhlaví svého webu zeru-maso.cz. Cílem projektu je „vyvracet mýty o mase a dávat do souvislostí trendy, které jsou prosazovány v současné výživě“, uvádí komora dále na webu, kde si lze například přečíst článek o rozdílech mezi hovězím a alternativním veggie hamburgerem.

Na sociálních sítích se ale objevují na kampaň negativní reakce. Podle některých komentářů jsou informace příliš jednostranné ve prospěch konzumace masa, přičemž se neberou v potaz další faktory.

Proti vyznění a obsahu kampaně se například silně ohradili zelení. „Kampaň je lobbistickým nástrojem masné lobby za veřejné peníze. Její obsah je přitom zavádějící jak v oblasti zdraví, tak dopadu na životní prostředí – zejména tím, o čem kampaň mlčí,“ uvedl v otevřeném dopise pro Nekulu Michal Berg, spolupředseda strany.

Agrární komora se v projektu podle něj zcela vyhýbá chovu hospodářských zvířat a dopadů konzumace masa na lidské zdraví a na životní prostředí. „Tím se podle nás diskredituje. Například útočí na sóju pro výrobu náhražek masa, ale o tom, že se k nám ročně dovezou z druhého konce světa tisíce tun sóji pro výkrm hospodářských zvířat, úplně mlčí,“ dodal Berg.

Nizozemský Haarlem zakáže reklamy na maso

Zahraniční

Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležela není cílem kampaně útočit na alternativní způsoby stravování. Projekt se primárně zaměřuje na význam masa v lidské výživě a „živočišných bílkovin pro optimální vývoj a obnovu tkání a široké možnosti jeho kuchyňského využití. Téma považujeme za relevantní a spolupracujeme na něm s řadou odborníků“, řekl Novinkám.

MZe přispělo téměř 4 miliony

Kampaň z velké části zafinancovalo MZe v rámci každoroční podpory pro projekty nestátních neziskových organizací. „Agrární komora žádala na projekt ‚Žeru maso‘ o dotaci 4 410 000 Kč. Po ekonomickém vyhodnocení projektu navrhla komise MZe zkrátit dotaci na 3 704 400 Kč,“ upřesnil Novinkám mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že dotaci tomuto projektu schválil ještě v loňském roce bývalý ministr Miroslav Toman (ČSSD).

Sám Nekula prohlásil, že nepovažuje zpracování kampaně za šťastné. „Nicméně to je především věcí jejího zadavatele a zpracovatele,“ odpověděl Novinkám s tím, že on osobně se snaží držet dvakrát týdně půst.

Živočišné bílkoviny jsou ale ve výživě podle něj nenahraditelné. „Samozřejmě má být maso konzumováno umírněně, nicméně jít cestou imitací masa či dalších živočišných produktů nepovažuji za nejvhodnější cestu, neboť jde často o vysoce zpracované potraviny,“ dodal Nekula.

Ministerstvo změnilo pro příští rok podmínky pro udělování podobných dotací, jejichž výše bude nově dosahovat maximálně dvou milionů korun. Doteď byla výše dotace bez limitu. „Projekty také budou mnohem více a podrobněji kontrolovány. Došlo ke zvýšení míry kontrol realizovaných projektů z 5 na 50 procent,“ doplnil Bílý.

Výroba masa byla loni nejvyšší za posledních deset let

Ekonomika

Reklama

Výběr článků