Hlavní obsah

Veterináři stahují 16,5 tuny falešného eidamu

19. 2. 2016, 15:58

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu 16,5 tuny výrobku prodávaného jako sýr eidam, jehož výrobcem měla být polská mlékárna. Rozbory ukázaly, že se nejedná o sýr, ale o náhražku, v níž byl mléčný tuk nahrazen tukem rostlinným. Informoval o tom v pátek mluvčí SVS Petr Pejchal.

Foto: SVS

Eidam obsahoval místo mléka náhražku z rostlinného tuku.

Článek

”Obsah tuku byl navíc o polovinu vyšší, než bylo deklarováno na etiketě. Polská mlékárna popírá, že by takto značený produkt někdy vyráběla. S distributorem výrobku, firmou Kovář plus, s. r. o., bylo zahájeno správní řízení,” uvedl mluvčí.

Údajným výrobcem produktu označeného jako „Eidam cihla 30%tvs“ měla být mlékárna v polském Giżycku. Mlékárna prohlašuje, že pokud bude i nadále zneužíváno její schvalovací číslo, obrátí se na policii a podá trestní oznámení.

Celkem bylo z trhu staženo 16,5 tuny výrobku. Náležely k pěti různým šaržím s daty spotřeby 12. 2. 2016; 21. 2. 2016; 28. 2. 2016; 7. 3. 2016 a 13. 4. 2016.

”Ze všech pěti šarží byly odebrány vzorky. Následné rozbory ukázaly, že namísto deklarovaných 30 procent mléčného tuku v sušině obsahoval ‚sýr‘ tuk rostlinný. Výrobek k distributorovi putoval přes řetězec několika dalších obchodníků, který končí na Slovensku,” dodal Pejchal.

Podle slovenské veterinární správy, na kterou se ta česká obrátila, osoba uvedená jako dodavatel do košické firmy, která je posledním identifikovaným článkem řetězu, zemřela. Další šetření bylo proto předáno slovenské policii. SVS také informace o výrobku zařadila do evropské databáze varování před falšovanými potravinami.

Reklama

Související články

Výběr článků