Článek
„Nejdříve nastavíme nástroje pro řádný výběr daní,“ popsala Schillerová na CNN Prima News postup hnutí v případě, že bude po říjnových volbách ve vládě. Tento výběr podle ní nyní selhává.
Jak dodala, nedaří se ani v dani z přidané hodnoty, ani v daních právnických osob. „Nevím, co dělá daňová kobra (společný tým Národní centrály proti organizovanému zločinu, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel zaměřený proti daňovým únikům - pozn. red.). Dlouho jsem ji neslyšela zasyčet,“ řekla s tím, že je to dáno pravděpodobně přesunem do šedé ekonomiky.
„Ruku v ruce s tím půjde i snížení některých daní. Uvažujeme velmi vážně o snížení korporátní daně, protože firmy si na to stěžují,“ upřesnila. Stížnosti podle ní zaznívají především od zástupců nadnárodních firem.
Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a ekonomického experta ODS Jana Skopečka na tom však výběr daní špatně není. „Vyvíjí se nad očekávání dobře,“ oponoval. Z růstu korporátní daně v rámci balíčku prý ale radost osobně neměl. Nicméně vládní koalici podle něj tvoří několik stran s různými prioritami.
Daň z příjmu právnických osob je od roku 2024 ve výši 21 procent, zvýšila se v rámci konsolidačního balíčku z 19 procent.
Za evropským průměrem
Loni vybral stát na daních 1,42 bilionu korun, proti roku 2023 se daňové inkaso zvýšilo o 2,5 procenta. Z hlavních daní nejrychleji rostl výběr daně z příjmu fyzických osob, na kterém stát vybral o 11,8 procenta víc než předloni. Meziročně výrazně vzrostl objem vybrané daně z nemovitosti kvůli zvýšení základního koeficientu.
Proti roku 2023 naopak klesl výběr daně z příjmu právnických osob. Firmy na ní zaplatily 292,4 miliardy korun, o 6,7 procenta méně než předloni.
Letos ke konci dubna dosáhly příjmy státního rozpočtu 622,7 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 5,2 procenta. K jejich nárůstu přispělo zejména vyšší inkaso daní,
Podle odborného serveru Businessinfo.cz byla průměrná výše korporátní daně v Evropské unii předloni téměř 22 procent. Aktuální devatenáctiprocentní sazba patřila v sedmadvacítce k těm nižším. Česko bylo na 16. až 18. místě, teď by se mělo řadit do evropského průměru. Nejvyšší zdanění mají Malta (35 procent), Francie (33,3 procenta) a Belgie (33 procent), nejpřívětivější jsou k firmám v Bulharsku a na Kypru s desetiprocentní korporátní daní.