Článek
Ačkoli žádost není podmínkou souhlasu s příměřím, Rusko chápe, že zmrazené finanční prostředky nemohou být použity na nákup stíhaček, aniž by bylo uzavřeno příměří, uvedl zdroj agentury. Dohoda umožňující nákup strojů by mohla být součástí zmírnění sankcí v případě, že dojde k zastavení bojů, píše Bloomberg.
„Spojené státy nebudou jednat o žádných ekonomických závazcích, dokud nebude dosaženo příměří,“ uvedl mluvčí Rady národní bezpečnosti Brian Hughes na žádost Bloombergu o komentář.
Američtí zákonodárci odhadují, že v USA se nachází ruský majetek v hodnotě asi pěti miliard dolarů (zhruba 111 miliard Kč). Celkem USA a jejich spojenci zmrazili rezervy ruské centrální banky v hodnotě asi 280 miliard dolarů, přičemž více než dvě třetiny jsou zablokovány v Evropské unii.
Rusko veřejně požádalo USA, aby zrušily sankce vůči jeho vlajkové letecké společnosti Aeroflot a umožnily obnovení přímých letů mezi oběma zeměmi. USA na tento návrh veřejně nereagovaly.
Trump Boeingu zavařil
Boeing v důsledku široké ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 ukončil své ruské podnikání. A to včetně uzavření velkého inženýrského centra.
Vyhlídka na možné obnovení prodeje boeingů do Ruska se objevuje v době, kdy se americký výrobce letadel na jiných trzích potýká s globální celní válkou, kterou zahájil prezident Donald Trump. Čína nařídila svým leteckým společnostem, aby přestaly odebírat letadla vyrobená v USA, a společnost Ryanair uvedla, že pokud se na ně začnou vztahovat cla, může ještě letos dodávky boeingů odložit.