Článek
Dohoda má ponechat v platnosti desetiprocentní clo, které Trump uvalil na Velkou Británii a další země začátkem dubna. Naopak by měla zmírnit cla, která Trump uvalil na Velkou Británii a další země začátkem dubna.
Spojené státy podle britské vlády odstraní cla na dovoz oceli a hliníku z Británie a sníží cla na dovoz britských automobilů na deset procent z 27,5 procenta, napsala agentura Reuters.
Podle Trumpova ministra obchodu Howarda Lutnicka by měli do USA být dováženy bezcelně motory a letecké díly od britského Rolls-Royce, naopak Velká Británie má nakoupit letadla amerického Boeingu v hodnotě 10 miliard dolarů (v přepočtu okolo 220 miliard korun).
Americký list New York Times označil dohodu spíše za obchodní rámec, jehož přesné znění budou muset zástupci obou vlád vypracovat v následujících týdnech a měsících, a není tak jisté, zda ohlášena dohoda na těchto jednání neztroskotá.
Americký dolar už krátce po oznámení dohody začal posilovat vůči euru i dalším předním měnám po oznámení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Británií. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:30 SELČ ztrácela zhruba 0,6 procenta a pohybovala se v blízkosti 1,1230 USD. Britská libra vůči dolaru vykazovala pokles o necelé dvě desetiny procenta a nacházela se nedaleko 1,3270 USD.
„Spojené království souhlasilo s určitými úlevami na dovoz potravin a zemědělských produktů ze Spojených států, aby zajistilo uvolnění vývozních cel pro automobilový průmysl,“ hlásila už před oznámením s odvoláním na své zdroje stanice Sky News.
Podle ní je však dohoda v mnoha ohledech poměrně obecná. „Bylo v zájmu obou stran, aby se něco stalo. Aby bylo jasno, nejedná se o obchodní dohodu mezi USA a Spojeným královstvím takového typu, o jakou Spojené království usilovalo bezprostředně po brexitu,“ dodala televize.
Zmíněná dohoda je podle tisku a agentur první po ohlášení plošných cel na dovoz ze zahraničí na začátku dubna. Trump nechal zavést základní desetiprocentní clo na zboží z Británie.