Hlavní obsah

Úřad pro ochranu osobních údajů dostal stížnost na Stropnického fotografování zaměstnanců

27. 7. 2021, 11:23

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) obdržel podnět v souvislosti s účastí politika Matěje Stropnického (za ČSSD) na kontrole inspekce práce v Krupce. Novinkám to potvrdil Vojtěch Marcín z tiskového oddělení ÚOOÚ. Kritici Stropnickému vyčítali, že si bez souhlasu vyfotil prostory továrny i se zaměstnanci a fotografii zveřejnil na Facebooku.

Foto: Facebook J. Maláčové

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve vestě, která náleží inspektorům práce, se účastní kontroly v soukromé firmě spolu s Matějem Stropnickým, jenž se má objevit na kandidátce sociální demokracie.

Článek

„Ano, evidujeme jeden podnět týkající se této věci,“ uvedl na dotaz Novinek Marcín. Stropnický už dříve Novinkám přiznal, že se na souhlas se zveřejněním snímků nikoho neptal. „Nemusím se na všechno ptát majitelů,“ tvrdí Stropnický.

Tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimír Dostálek Novinkám sdělil, že Stropnický, který pracuje jako poradce ministryně Jany Maláčové (ČSSD), se kontroly neúčastnil jako přizvaná osoba.

„Pan Stropnický byl na kontrolní akci přítomen jako představitel MPSV, které řídí orgány inspekce práce,“ dodal Dostálek.

Maláčová se Stropnickým se šli producírovat do firmy jako kontroloři práce. Narazili

Domácí

Stropnický a Maláčová podle něj neprováděli kontrolu firmy, ale „sledovali činnost inspekce“. Otázku Novinek, zda Stropnickému za zveřejnění fotografií hrozí nějaký interní postih, proto Dostálek považuje za irelevantní.

Podle Marcína v obecné rovině podobné chování není v pořádku bez ohledu na to, ve které roli člověk vystupuje. „Nemusíme ani hovořit konkrétně o chování v průběhu nějaké kontroly – pořizovat a zveřejňovat fotografie jakékoli druhé osoby bez jejího vědomí a souhlasu na sociálních sítích je prostě obecně špatně,“ konstatoval.

„Zákonů, které takové jednání porušuje, může být celá řada, záleží na okolnostech jednotlivých případů,“ doplnil Marcín.

„Pokud jde o nesystematické, tedy jen jednorázové pořízení a zveřejnění fotografie na sociální síti, nejednalo by se o prohřešek proti obecnému nařízení, ale spíše proti paragrafům věnujícím se ochraně osobnosti v občanském zákoníku. V takovém případě by podnět ani nenáležel našemu úřadu,“ uzavřel Marcín.

Maláčová a Stropnický pokračují s kritizovanými výjezdy na inspekce ve firmách

Domácí

Maláčová a Stropnický už avizovali, že v kontrolách budou pokračovat i nadále. „Příští kontrola, které se zúčastníme, bude ve čtvrtek,” řekla Maláčová. „Kontrol se budeme namátkově účastnit i dál, tak aby probíhaly co nejlépe,“ dodal Stropnický.

Reklama

Související články

Výběr článků