Hlavní obsah

Maláčová se Stropnickým se šli producírovat do firmy jako kontroloři práce. Narazili

21. 7. 2021, 15:36

Za účasti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a jejího poradce Matěje Stropnického v úterý proběhla kontroverzní inspekce z řad akcí „Férová práce“, jež společně vymysleli. Zaměstnanci kritizovali neomalený postup, opozice zveřejněné fotografie s tím, že si z akce udělali kampaň. Oba však výtky odmítají a trvají na tom, že se budou kontrol Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) účastnit nadále.

Foto: Facebook J. Maláčové

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve vestě, která náleží inspektorům práce, se účastní kontroly v soukromé firmě spolu s Matějem Stropnickým, jenž se má objevit na kandidátce sociální demokracie.

Článek

„Dne 20. července dorazilo do naší společnosti komando cca 20 úředníků s vestičkami inspekce práce a k tomu cca 20 slušně ozbrojených policistů z cizinecké policie. Dorazili hezky před obědem cca v 11 hodin a bez ohlášení rovnou hezky kontrolovat,“ vylíčil na facebooku průběh vedoucí výroby Václav Vrabec ze společnosti Personna International, v jejichž severočeském sídle kontrola probíhala.

„Dále započalo hledání někoho, kdo jim vysvětlí, co naše společnost vůbec vyrábí. Otázky typu 'A vy děláte auta?' se v naší společnosti, která vyrábí holítka, úplně nesetkaly s pochopením,“ pokračoval Vrabec.

Maláčová spolu se Stropnickým se podle něj také „dožadovali pozornosti ředitele“, aby jim něco ukázal. „Jelikož dynamické duo M+M nemají ani prd práva něco vědět a náš pan ředitel se asi neukázal jako správný levicový volič, paní ministryně brzy pochopila, že tady nebudou cool selfie s pracovníky a náš závod cca po půl hodině opustila,“ napsal a doplnil, že na místě zůstali ve skupinkách „zmatení úředníci“, kteří se navzájem v kontrolování překrývali.

Maláčová opět šije do ANO, Babišovo hnutí má prý šílené plány

Domácí

Akce SÚIP s názvem Férová práce odstartovala v červnu. Podle Maláčové je cílem odhalit problémy s dodržováním zákoníku práce a s bezpečností na pracovištích.

Z informací ministerstva dále vyplývá, že se rozsáhlé kontroly týkají 14 pracovišť vybraných průmyslových firem a 58 zaměstnavatelů poskytující služby na základě obchodních smluv nebo agentur práce. Do akce se zapojilo 253 inspektorů práce a 129 policistů cizinecké policie.

Z pražské kandidátky ČSSD odstoupil i Dienstbier. Na protest proti Stropnickému

Domácí

„Ředitel vyhrožoval, že zavolá policii a nechá mě vyvést”

Svůj pohled na úterní inspekci sdílel na sociální síti i Stropnický. „Inspektoři si začali nabírat jednotlivé zaměstnance a vyplňovat s nimi dotazníky o pracovní době, vyplácené mzdě, přesčasech atd., které budou poté několik týdnů konfrontovat se smlouvami, které poskytne firma,“ napsal na facebooku.

Podle jeho slov se ho spolu s Maláčovou mezitím ujal ředitel z vlastní iniciativy. „Zaměstnance jsme průběžně zdravili, takže jsem v jednu chvíli využil toho, že je pan ředitel o pár kroků napřed, vrátil jsem se k jednomu ze strojů a ženy u nich oslovil. Ředitel byl ovšem vzápětí opět u mě, přičemž začal okamžitě vyhrožovat, že zavolá policii a nechá mě vyvést, jestli budu mluvit se zaměstnanci,“ uvedl s tím, že se příště „nepodvolí“ a vyčká na policisty.

Vychází nový Salon: Maškarády s pojmem „totalita”

SALON

Stropnického příspěvek dále doplňuje i selfie, na kterém se vyfotil spolu s kontrolory ve žlutých vestách „inspekce práce“ a zveřejnil i fotografii přímo z průmyslové výroby.

Novinky se proto obrátily na politika s dotazem, zda dostal ke zveřejnění souhlas. „Nemusím se na všechno ptát majitelů,“ reagoval Stropnický.

Stropnický: Kvůli kampani vynecháme Prahu

Zároveň odmítl, že by si z účasti na akci dělali s Maláčovou kampaň, jelikož spolu v podzimních volbách kandidují za ČSSD. Vyčetl jim to například člen pražské SPD Jan Čížek. „ČSSD zahájila volební kampaň v rudozeleném stylu! Zneužili Úřad práce, policii a celníky k osobní politické kampani (vymysleli razii na firmu zaměstnávající stovky dělníků),“ uvedl na facebooku.

SPD zahájila předvolební kampaň, nasadí kamion SPďák

Domácí

Stropnický nicméně odkazoval na to, že inspektorát spadá pod ministerstvo, kde po jeho nástupu v březnu nápad vznikl. Nyní chtěl vidět jeho realizaci. A doplnil, že aby předešel nařčení z toho, že mu akce slouží jako PR, nebude se účastnit kontrol v hlavním městě, kde oba kandidují.

Výměny lídrů jsou taktika, ne vyřizování účtů, tvrdí Hamáček

Parlamentní volby

Pokud jde o výběr kontrolovaných firem, plán dle Stropnického vypracoval sám inspektorát. „Vychází ze zadání ze strany ministerstva jako řídícího orgánu inspektorátu. Nikoli ve smyslu konkrétně jaké firmy, ale typově, že je to nad 500 zaměstnanců a že se jedná o případná systémová porušení,“ popsal. Kontroly proto mohou podle něj proběhnout i bez předešlého podnětu.

Trvá přitom na tom, že se jich bude účastnit i nadále a podotkl, že si názor na to, zda to má smysl, prozatím utváří. „Vyhodnocuji to postupně. Tohle byla první, které jsem se účastnil. V pátek máme něco dalšího. Asi bych tomu teď chvilku ještě nechal,” uzavřel Stropnický.

Maláčová: Chceme, aby si firmy uvědomovaly, že zákoník platí

A podobně to vidí i ministryně Maláčová. „Je to značka toho, že jsme se po covidu vrátili do normálu,“ řekla Novinkám.

„Zákoník práce v Česku nikdy nepřestal platit. A my teď chceme, aby si to firmy uvědomovaly, protože jsme dostali oproti předchozím rokům asi o dvacet procent více podnětů,“ doplnila.

Sněmovní volby Prahu ovlivní, může za to Babišova kampaň, míní Hřib

Domácí

Také odmítla, že by inspektoři nevěděli, kam jedou, jak naznačil zaměstnanec firmy. „To je nesmysl. Všichni jsme věděli, kam jedeme,“ uvedla Maláčová.

A jezdit na inspekce bude nadále i ona. „Chtěla jsem se takové kontroly zúčastnit, protože jsem si chtěla udělat přehled, jak to funguje v praxi. A myslím, že je to ku prospěchu věci. Takže jsem velmi ráda, že jsem tam byla, a budu v tom pokračovat,“ dodala.

Reklama

Výběr článků