Hlavní obsah

Je Maláčová nadčlověk? Senát jednal o ministerské návštěvě firmy

21. 7. 2021, 22:33

Senát ve středu požádal vládu ANO a ČSSD o vyjádření k účasti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a jejího poradce a volebního kandidáta sociální demokracie Matěje Stropnického na úterní kontrole úřadu inspekce práce v jedné z firem v Krupce na Teplicku.

Foto: Facebook J. Maláčové

Článek

Horní komora se věcí mimořádně zabývala na návrh Miroslavy Němcové (ODS), která počínání ministryně a Stropnického ostře kritizovala. Němcová mluvila o marketingovém tahu a „terorizaci podnikatelského sektoru”.

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) míní, že otázky jsou relevantní, k případu ale, jak uvedl, nemá podklady a dosud o něm ani nevěděl. „Na první pohled se mi to zdá jako, ano, do značné míry marketingová akce. Po pravdě řečeno, i toto se mi trošku zdá jako marketingová akce, šikovné využití toho, že se zase může opozice ozvat a něco odsoudit. Takže on je to v tom případě marketing asi ze všech stran,” poznamenal vicepremiér.

Maláčová se Stropnickým se šli producírovat do firmy jako kontroloři práce. Narazili

Němcová prosadila zařazení bodu na program jednání horní komory dodatečně ve středu večer na základě podle ní „zneklidňujících” zpráv z médií. Tázala se, zda je Maláčová „nějaký nadčlověk”, když může bez ohlášení „vtrhnout” do firmy. Chtěla vědět, zda šlo o volební akci a co při kontrole dělal Stropnický. Senátorku také zajímalo, zda Maláčová porušila, nebo neporušila své pravomoci, a zda se v případě Stropnického nemohlo jednat o trestný čin.

Foto: Facebook J. Maláčové

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve vestě, která náleží inspektorům práce, se účastní kontroly v soukromé firmě spolu s Matějem Stropnickým, jenž se má objevit na kandidátce sociální demokracie.

Prověrky inspekce práce a cizinecké policie v některých velkých průmyslových podnicích a agenturách práce s názvem Férová práce ohlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí začátkem července. Ministryně i Stropnický psali o úterní kontrole firmy v Krupce na svých facebookových profilech. Jeden z jejích vedoucích pracovníků pak psal o chaotické prověrce „bez jakékoliv koordinace a rozmyslu”. „Co považuji ovšem za nejhorší, je zneužití k předvolební kampani paní Maláčovou a panem Stropnickým, což dokládají jejich příspěvky na sociálních sítích,” uvedl.

Zaměstnanci se při kontrole pozastavovali nad tím, že inspektoři, kteří dorazili, ani nevěděli, co firma vyrábí, a ptali se, zda jsou to auta. Společnost přitom vyrábí holítka. Vedoucí výroby Václav Vrabec kontrolu popsal jako „komando”. Maláčová a Stropnický se podle něj dožadovali pozornosti ředitele. Uvedl, že oba mají „prd právo něco vědět”. Kromě úředníků prý dorazilo také 20 ozbrojených policistů.

Dodal, že nemá s kontrolou inspekce problém, vadí mu ale zneužití akce k předvolební kampani. Kontrola podle něj nic nenašla.

Maláčová ve středu na Twitteru ke své přítomnosti při kontrole uvedla, že hned při zahájení kontroly vedoucí kontroly vedení firmy informovala, že se toho ministryně zúčastní. „Nejsem žádný utajený šéf,” napsala.

Reklama

Výběr článků