Hlavní obsah

Mám tisíce podnětů od lidí, kam jet, říká Maláčová. Zúčastní se dalších kontrol firem

22. 7. 2021, 20:05 – Praha

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve firmách. Podle ní její přítomnost při inspekčních akcích zvyšuje zájem o téma pracovních podmínek. Řekla to ve čtvrtek novinářům.

Foto: koláž s Právo, Novinky

Matěj Stropnický a Jana Maláčová

Článek

Uvedla, že její poradce Matěj Stropnický má pracovní agendu na starosti a přesvědčuje se o situaci v praxi.

Kritiku přítomnosti ministryně při kontrole ve čtvrtek předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček označil za hysterii, podle něj se Maláčová zastává zaměstnanců.

Inspektoři práce a cizinecká policie v úterý kontrolovali jednu z firem v Krupce na Teplicku. Na místě byli i ministryně a její poradce Stropnický, fotografie pak zveřejnili na sociálních sítích.

Jejich přítomnost sklidila kritiku, Stropnický byl kritizován především za to, že firmu veřejně nařkl z porušování zákoníku práce.

O případu jednal v úterý i Senát. Požádal o vyjádření k účasti Maláčové a Stropnického, kteří jsou v čele pražské kandidátky ČSSD do voleb, při kontrole.

„My v těch kontrolách budeme pokračovat, já se jich budu také v příštích dnech, týdnech a měsících účastnit, protože si myslím, že to zvedá zájem o to téma,” uvedla ve čtvrtek Maláčová.

Maláčová se Stropnickým se šli producírovat do firmy jako kontroloři práce. Narazili

Domácí

Řekla, že za poslední den dostala stovky, možná tisíce podnětů od lidí, kam by resort práce a inspekce měly vyrazit na kontrolu.

„Já těm lidem odpovídám, že se pokusíme i na základě těchto podnětů zkontrolovat maximum těchto firem, samozřejmě inspekce práce to dělá,” řekla ministryně.

Stropnického přítomnost při kontrole zdůvodnila tím, že její poradce má na starosti dodržování zákoníku práce.

Foto: Facebook J. Maláčové

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve vestě, která náleží inspektorům práce, se účastní kontroly v soukromé firmě spolu s Matějem Stropnickým, jenž se má objevit na kandidátce sociální demokracie.

„Já si myslím – proto jsem tam byla i já –, že je dobře, že lidé, kteří v této oblasti pracují, nečerpají jen teoretické informace a přesvědčují se v praxi,” dodala.

Podle kritiků neměl Stropnický k účasti na kontrolní akci oprávnění. Nepatří ani k úředníkům, ani k cizinecké policii.

Hamáček na twitteru uvedl, že i on dostává řadu stížností na pracovní podmínky.

„Nechápu hysterii, která vznikla kolem kontroly dodržování zákoníku práce... ČSSD je tu od toho, aby se zaměstnanců zastávala, a to přesně Jana Maláčová dělá,” míní šéf strany.

Je Maláčová nadčlověk? Senát jednal o ministerské návštěvě firmy

Domácí

Kontrola firmy v Krupce je součástí inspekční akce Férová práce, která začala v červnu. Zaměřuje se na pracovní podmínky ve 14 velkých průmyslových podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby.

Zapojí se celkem 253 inspektorů a 129 policistů. Akci resort zahájil několik týdnů poté, co Maláčová v květnu navštívila sklady Amazonu v Dobrovízi.

Na sociálních sítích pak kritizovala podmínky zaměstnanců a oznámila, že si resort na porušování práv pracovníků posvítí. Firma Amazon se proti kritice ohradila, informoval server Seznam zprávy.

Foto: Facebook J. Maláčové

 

Reklama

Výběr článků