Hlavní obsah

Ukrajinská ekonomika klesne o 12 procent, zhoršila odhad Světová banka

6. 10. 2015, 13:24

Světová banka prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu Ukrajiny kvůli výrazně slabšímu výkonu v první polovině roku. HDP se má nově snížit o 12 procent místo doposud očekávaných 7,5 procenta.

Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Nákladní vlak na nádraží v Kyjevě

Článek

Odhad Světové banky je nyní v souladu s odhadem ukrajinského ministerstva financí a Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce také letos zhoršily své výhledy hlavně kvůli hospodářskému dopadu přetrvávajících bojů se separatisty na východě země.

SB však vyzdvihla pokrok v reformním úsilí ukrajinské vlády, který je podle prohlášení spolu se zmírňováním násilností povzbuzujícím signálem stabilizace. Pokračující zavádění makroekonomických a strukturálních reforem je podle SB důležité pro trvalý růst.

V příštím roce se má Ukrajina vrátit k růstu. HDP by se měl zvýšit o dvě procenta, odhaduje banka. Její ekonomka Anastasia Golovachová však upozornila na rizika hospodářského oživení, mezi která patří hrozba obnovení bojů navzdory únorové dohodě o příměří a pokles světových cen surovin, které jsou hlavní vývozní položkou Ukrajiny.

Inflace likviduje úspory

Ukrajinská vláda se usilovně snaží ukázat, že nepolevuje v reformním úsilí a v boji s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za reformy má Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících MMF či EU celkem 40 miliard dolarů (962 miliard korun).

Míra inflace má příští rok činit zhruba 20 procent. Na počátku letošního roku vzrostla až na 60 procent kvůli prudkému poklesu domácí hřivny, napsala agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Související články

Ukrajinci stahují z fronty děla i tanky

5. 10. 2015, 14:03

Ukrajinští vojáci začali z úseku fronty v Luhanské oblasti stahovat dělostřelecké zbraně ráže pod 100 mm a tanky. Zatímco děla začala armáda odvážet už...

Výběr článků