Hlavní obsah

Trump chce na EU uvalit od června clo 50 procent

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump doporučí zavést 50procentní clo pro Evropskou unii s účinností od 1. června. V pátek to uvedl na své sociální síti Truth Social. Odůvodnil to tím, že EU vznikla jen proto, aby Spojené státy obchodně využívala, přičemž dosavadní jednání o clech s unijním blokem nikam nevedla. Podle dřívějších zpráv z médií USA tlačí na EU, aby v obchodních jednáních ustoupila a jednostranně snížila cla na dovoz amerického zboží. EU se naopak snaží USA přesvědčit k vzájemnému snížení cel.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„S Evropskou unií, která byla vytvořena za primárním účelem využít výhod Spojených států v oblasti obchodu, bylo velmi obtížné jednat. Jejich mocné obchodní bariéry, DPH, směšné podnikové sankce, nepeněžní obchodní bariéry, měnové manipulace, nespravedlivé a neopodstatněné soudní spory proti americkým společnostem a další vedly k obchodnímu deficitu s USA ve výši více než 250 miliard dolarů (bezmála 5,5 bilionu Kč) ročně, což je číslo, které je naprosto nepřijatelné,“ napsal Trump v pátek odpoledne na Truth Social.

„Naše diskuse s nimi nikam nevedou! Proto doporučuji rovnou 50procentní sazbu pro Evropskou unii počínaje 1. červnem 2025. Pokud je produkt vyroben nebo sestaven ve Spojených státech, žádné clo neexistuje,“ dodal.

Server Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené se situací v pátek ráno napsal, že se americký obchodní zástupce Jamieson Greer chystá sdělit eurokomisaři pro obchod Maroši Šefčovičovi, že dosavadní rozhovory zaostávají za americkými očekáváními.

USA se totiž nelíbí, že EU nabídla pouze vzájemné snížení cel místo toho, aby se sama zavázala k nižším clům, což jiní obchodní partneři Washingtonu navrhovali. Obě strany tak zůstávají příliš daleko od uzavření dohody.

EU a USA si vyměňují vyjednávací dopisy od doby, kdy Trump oznámil 90denní vyjednávací období. Od té doby se ale dosáhlo jen malého pokroku. „Výměna dopisů není skutečným progresem. Ve skutečnosti jsme se stále nikam nepousnuli,“ řekl FT jeden z úředníků obeznámený s rozhovory.

Ve vyjednávacích dopisech USA mj. stojí požadavky jako usnadnění investic amerických společností v EU, snížení regulace a přijetí amerických norem pro potraviny a výrobky nebo zrušení digitální daně.

Celní dohodu s USA už uzavřela Velká Británie. V jejím rámci zůstalo v platnosti Trumpem původně uvalené desetiprocentní clo, Britové si ale na oplátku zajistili bezcelní kvótu pro vývoz oceli a nižší clo ve výši 10 procent pro 100 tisíc automobilů. U oceli, hliníku a automobilových dílů USA už dříve pro všechny země zavedly 25procentní clo.

Někteří diplomaté EU se domnívají, že USA si ponechají desetiprocentní clo jako základ pro jakoukoliv dohodu. To by ale podle mnoha ministrů obchodu v EU vyvolalo odvetu. Americká strana pak považuje stávající nabídku EU, která by odstranila všechna cla na průmyslové zboží a některé zemědělské produkty, pokud by Washington udělal totéž, za výhodnou pro Brusel, protože uplatňuje produktové standardy k zabránění dovozu.

Výběr článků

Načítám