Hlavní obsah

Nesvalujte zdražování na cla, zlobí se Trump na Walmart

3:31
3:31

Poslechněte si tento článek

Největší americký maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přistoupí ke zdražení mnoha svých produktů, což generální ředitel Douglas McMillon odůvodnil vysokými cly. To se ale nelíbí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který společnosti vzkázal, že se musí přestat „pokoušet svalovat vinu na cla“.

Foto: Mike Blake, Reuters

Pobočka řetězce Walmart v Oceanside v Kalifornii

Článek

McMillon minulý týden ve čtvrtek při hovoru s investory po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků uvedl, že zdražení zboží v regálech Walmartu bylo důsledkem toho, že Trumpova cla byla „příliš vysoká“, zejména co se týče čínského dovozu.

„Uděláme vše pro to, abychom udrželi ceny co nejnižší. Ale vzhledem k rozsahu cel, a to i na snížených úrovních oznámených tento týden, nejsme schopni absorbovat veškerý tlak vzhledem k realitě nízkých maloobchodních marží,“ přiznal McMillon.

Trump: Musíte cla zvládnout

Trumpova reakce přišla v sobotu, když na své sociální síti Truth Social napsal: „Walmart by se měl přestat snažit vinit cla jako důvod zvyšování cen v celém řetězci. Loni vydělal miliardy dolarů, mnohem více, než se očekávalo. Walmart i Čína by měly cla zvládnout a zákazníkům neúčtovat nic. Budu se dívat, stejně jako vaši zákazníci.“

Jeho příspěvek koreluje s vyjádřeními ministra obchodu Howarda Lutnicka, který v televizi CNN nedávno řekl, že zvýšené náklady vzniklé novými cly na sebe vezmou podniky a dovážející země. To je ostatně dlouhodobá rétorika Trumpa a jeho týmů při obhajování své agresivní obchodní politiky.

Řada ekonomů ale nesouhlasí. Mezi nimi je například bývalý ministr financí Larry Summers, který tuto teorii označil za směšnou. „Tento postoj je v rozporu s každou základní ekonomickou učebnicí a kurzem,“ napsal v neděli na sociální síti X.

Zdražování ve Walmartu, který provozuje ve Spojených státech přes 4600 obchodů, pravděpodobně začne už koncem tohoto měsíce, v červnu se pak ceny zvýší „mnohem více“, prozradil minulý týden serveru CNBC finanční šéf řetězce John David Rainey.

Firma nakupuje kromě USA zboží také z Kanady, Číny, Indie, Mexika a Vietnamu. Všechny tyto země čelí ze strany USA minimálně desetiprocentnímu clu. „Všechna cla pro nás vytvářejí nákladový tlak, ale větší cla na Čínu mají nejvýznamnější dopad,“ podotkl McMillon.

Foto: David Zalubowski, ČTK/AP

Prodejna Walmartu v Englewoodu ve státě Colorado

Banány, avokádo, hračky, iPhony…

A jakých konkrétních produktů se bude zdražení v důsledku cel týkat? V případě potravin nejspíš půjde o banány, avokádo či kávu, které pocházejí z Kolumbie, Kostariky a Peru. Amerika také dováží řepu, zelí, melouny a ananas z Kostariky a sladké brambory a citrusy z Peru. Jak moc by se ceny ovoce a zeleniny mohly zvýšit, nicméně Walmart neuvedl.

Čína zase hraje velkou dovozní roli u elektroniky a hraček - u těch už skokové zdražení nastalo, vyplývá z analýzy výzkumné společnosti Telsey Advisory Groups. Například cena panenky Barbie s plavkami prodávaná v Targetu (konkurent Walmartu) vzrostla v polovině dubna za týden o téměř 43 procent na 15 dolarů.

Z elektroniky lze jmenovat třeba herní konzole. Nintendo Switch bude nově podle expertů nejspíš stát kolem 600 dolarů, zatímco původní cenovka byla o 150 dolarů nižší. Od Applu by zase iPhone 17 mohl stát více než tisíc dolarů místo dosavadních 799 dolarů, varoval Daniel Morgan, portfolio manažer investiční společnosti Synovus.

„Možná budou mít děti dvě panenky místo 30 panenek. A možná ty dvě panenky budou stát o pár dolarů více, než by stály normálně,“ citovala CNN z Trumpova vyjádření ze začátku května k potenciálnímu dopadu cel na hračky.

Výběr článků

Načítám