Hlavní obsah

Světová banka zhoršila odhad letošního růstu globální ekonomiky

7. 6. 2022, 21:22

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. V úterý to předpověděla Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.

Foto: Yves Herman, Reuters

Šéf Světové banky David Malpass

Článek

„Pro řadu zemí bude obtížné vyhnout se hospodářské recesi,“ varoval v úterní zprávě prezident SB David Malpass.

Poukázal rovněž na značnou hrozbu stagflace, což je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.

„Slabší růst kvůli slabým investicím pravděpodobně přetrvá po celé desetiletí ve většině světa,“ uvedl Malpass. „Existuje riziko, že inflace zůstane na zvýšené úrovni déle, než se předpokládalo,“ dodal.

EK výrazně zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Světová banka nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta. V lednu přitom letošní růst HDP v zemích používajících euro odhadovala na 4,2 procenta.

Hospodářský růst ve Spojených státech letos podle prognózy dosáhne rovněž 2,5 procenta, zatímco v lednu jej banka odhadovala na 3,7 procenta.

Světová banka rovněž předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 8,9 procenta. V lednu počítala s jejím růstem, který odhadla na 2,4 procenta.

Reklama

Výběr článků