Hlavní obsah

Slovnaft Ukrajincům zaplatil tranzitní poplatky, očekává obnovení dodávek ropy

Slovenská rafinerie Slovnaft po souhlasu Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitní poplatky za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede i do České republiky. Slovnaft tak nyní očekává, že v nejbližších dnech budou dodávky ropy obnoveny. Informoval o tom mluvčí společnosti Anton Molnár.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Slovnaft společně se svou mateřskou společností, maďarskou skupinou MOL Rusku a Ukrajině samy nabídly, že poplatky za tranzit ropy zaplatí, aby se dodávky znovu obnovily.

"Ukrajinská přepravní společnost pozitivně zareagovala na návrh společností Slovnaft a MOL uhradit tranzitní poplatky za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba. Slovnaft už platbu uskutečnil na účet společnosti a očekává, že na základě toho se v nejbližších dnech dodávky ropy obnoví. S daným řešením souhlasila i ruská strana,“ sdělil Novinkám Molnár.

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík potvrdil, že platba ve výši do 10 milionů eur (244 milionů korun) už odešla. „Ropa by měla začít téct ještě v průběhu středy,“ řekl Sulík.

Ministr na tiskové konferenci před novináři dále prozradil, že ke krátkodobým výpadkům dodávek ropy došlo od začátku války už třikrát, minulý týden ve čtvrtek počtvrté.

My vám to zaplatíme. MOL a Slovnaft nabízejí řešení pro obnovení dodávek ropy

Ekonomika

Žádný politický kontext, tvrdí Sulík

Není to podle něj vina ukrajinské ani ruské strany. „Chyba se stala někde v západní Evropě, v nějaké menší centrále banky, která byla na tuto platbu použita. Úředníci mají tři pracovní dny na vyhodnocení toho, zdali se jedná o porušení sankcí. Vyhodnocovali v pátek, pondělí a včera a oznámili, že platbu nepustí. A když ji naopak vrátili zpět do Ruska, tak ukrajinská strana pochopitelně zastavila dodávky ropy,” vysvětlil a dodal, že žádný další politický kontext v této situaci není.

K přerušení dodávek přes jižní větev Družby došlo 4. srpna ze strany ukrajinského provozovatele ropovodů Ukrtransnafta. Důvodem bylo, že od ruského exportéra Transněfť neobdržel poplatky za tranzit. Ruská společnost uvedla, že zaplatit kvůli sankcím Evropské unie nemůže.

To potvrdila ruská Gazprombank, která měla platbu zpracovat. Uvedla, že platba byla zamítnuta a peníze poslány zpět na účet Transněfti kvůli sedmému balíčku sankcí, který Evropská unie na Rusko uvalila.

Spor o peníze zastavil ropovod Družba, který vede i do Česka

Ekonomika

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Rusko běžně dodává přes jižní větev Družby asi čtvrt milionu barelů ropy denně. Hlavními odběrateli ropy přes tuto trasu jsou právě maďarská MOL a polský PKN Orlen.

Reklama

Výběr článků