Článek
Tempo v závěru pondělního obchodování nakonec poněkud polevilo, Brent tak zdražil oproti pátku „jen“ o necelá tři procenta. V úterý ráno ale trend růstu ceny opět pokračoval a jeden barel se znovu obchodoval za téměř 65 dolarů. Ještě v pátek byla cena o dva dolary níže a před měsícem, tedy začátkem května, se pár dní dokonce pohybovala kolem 61 dolarů.
Prudký nárůst ceny způsobily hned tři víkendové události. Nejprve přišlo sobotní oznámení kartelu OPEC+, které rozhodlo o navýšení těžby ropy od července, a to o 411 tisíc barelů denně, což je méně, než se čekalo. Podle analytiků Goldman Sachs přijde OPEC+ s nižším navýšením těžby také v srpnu, a to v rozsahu 410 tisíc barelů denně.
Další událostí, která zdražení „černého zlata“ podnítila, byl úspěšný dronový útok Ukrajiny na vojenská letiště v Rusku. Ruští a ukrajinští představitelé v pondělí jednali v Istanbulu, ale ukrajinský útok by mohl pravděpodobnost průlomu v mírových rozhovorech snížit, napsal server Wall Street Journal (WSJ).
Ve vzduchu visí omezení prodeje ruské ropy
Třetím faktorem je víkendové vyjádření dvou amerických senátorů Lindseyho Grahama a Richarda Blumenthala, kteří usilují o zavedení přísnějších omezení na ruskou ropu. Jejich návrh, který by se mohl projednávat na summitu zemí G7 v polovině června, počítá s tím, že by se zavedla cla na země dovážející ruské energie. To by znamenalo další zesílení západních snah zastavit Rusku jeho příjmy z prodeje ropy.
„Akce, které se úspěšně zaměří na ruské ropné toky, drasticky změní výhled na trh s ropou,“ citoval WSJ analytiky nizozemské banky ING.
I přes pondělní nárůst zůstává cena Brentu ve srovnání se začátkem roku zhruba o 13 procent níže. Cenu táhly dolů obavy z obchodních válek, které se negativně projeví na růstu světové ekonomiky.
Léto bude pro řidiče stále extrémně výhodné
Podle analytika Purple Trading Petra Lajska ale nebude mít zdražování ropy z posledních dní bezprostřední efekt na vývoj cen na českých benzinkách. „Čerpací stanice reflektují pohyb na ropném trhu s delším odstupem,“ řekl Novinkám s tím, že kolem úrovně 65 dolarů za barel se Brent pohybuje už přes tři týdny.
„Nyní tedy rozhodně není důvod k panice, léto bude pro řidiče extrémně výhodné i tak. Pro podstatný růst cen pohonných hmot musí být zdražení ropy výraznější a mít dlouhodobější trend. Aktuálně hrozí další růst cen ropy kvůli konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, zejména by k němu došlo při útocích na ropnou infrastrukturu. Nečekám však, že by cenový růst trval dlouhodobě - nabídka ropy je velmi silná,“ dodal Lajsek.