Hlavní obsah

Padesátka autobusů demonstrativně projela Prahou

12. 5. 2020, 10:01

Zhruba padesátka zájezdových autobusů v úterý po deváté hodině vyrazila na demonstrativní jízdu centrem Prahy. Přepravci chtějí upozornit na kritickou situaci v oblasti cestovního ruchu. Většina firem totiž kvůli pandemii nemoci covid-19 přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit.

Demonstrativní průjezd autobusů PrahouVideo: Novinky

 
Článek

Demonstrativní jízda začala po deváté hodině u Čechova mostu. Dopravci následně pokračovali podél nábřeží k Argentinské ulici až k Úřadu vlády, kde se měli setkat s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

„Chceme ukázat, že nás není málo, a upozornit tak na to, že může dojít ke krachu mnoha firem. Dosud však na naše výzvy nikdo z vlády nereagoval, proto jsme se rozhodli pro tuto akci,” uvedl Jan Veselý z firmy Enjoy Europe, jeden z organizátorů.

Podle Veselého se krize v zájezdové dopravě začala projevovat už v únoru, kdy přestala jezdit asijská klientela především z Číny. V březnu pak firmy přišly i o evropské a domácí zakázky, čímž byl obor téměř utlumen. Veselý v této souvislosti uvedl, že až 95 procent dopravců je nyní zcela bez zakázek, zbylá část se pak adaptovala například na svozy zaměstnanců.

Mezinárodní turistika letos může klesnout až o 80 procent

Koronavirus

Firmy žádají vládu o podpůrná opatření. Dopravci mezi návrhy na ulehčení v současné krizi zařadili například odpuštění fixních nákladů do konce března příštího roku, odpuštění odvodů za zaměstnance, odklad splátek leasingů, úvěrů a dalších poplatků nebo snížení sazby DPH.

Podle Veselého by mohla skončit až čtvrtina z nich. Z průzkumu dopravců také vyplynulo, že až 28 procent zaměstnanců v zájezdové dopravě bude propuštěno. Většina dopravců nyní své autobusy odstavila, část z nich je bude chtít prodat. Veselý ovšem upozornil, že po nich teď není žádná poptávka.

Reklama

Související články

Airbnb získalo od investorů 25 miliard

7. 4. 2020, 13:33

Platforma pro krátkodobé ubytování Airbnb získala od investorů jednu miliardu dolarů (25 miliard korun). Globální pandemie nemoci covid-19 přitom paralyzuje...

Výběr článků