Hlavní obsah

Nezaměstnanost v říjnu stoupla na 2,9 procenta

Novinky, Bohumír Žídek

Míra nezaměstnanosti v říjnu letošního roku vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,9 procenta. Vyplývá to z dat, jež ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Čísla se výrazně liší od dat Úřadu práce ČR získaných na základě odlišné metodiky.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Míra nezaměstnanosti

Článek

„Ekonomické dopady druhé vlny protiinfekčních opatření jsou opět vyšší u podnikatelů. Těm se v říjnu snížil průměrný počet odpracovaných hodin o 11 procent proti říjnu minulého roku, zatímco u zaměstnanců poklesl jen o 6 procent,” upozornil ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

„Pracujících meziročně ubylo více než 70 tisíc, přitom ze tří čtvrtin jde úbytek na vrub žen,“ dodal.

Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 2,5 procenta, zatímco nezaměstnanost žen v říjnu podle ČSÚ činila 3,4 procenta. Navíc zatímco u mužů tato míra mezi měsíci stagnuje, u žen došlo k nárůstu.

Nezaměstnanost vzrostla na 2,8 procenta

Ekonomika

„Celkový růst nezaměstnanosti je tak téměř zcela způsoben růstem nezaměstnanosti žen,” dodal k tomu hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

„Ženy jsou více než muži zaměstnány v nejvíce zasažených sektorech – tedy ve službách s přímým kontaktem se zákazníkem, kde je pokles ekonomické aktivity nejsilnější – a to i v říjnu, před začátkem podzimního lockdownu,” přiblížil ekonom.

„V listopadu tak kvůli lockdownu můžeme čekat další růst nezaměstnanosti,” uzavřel Bartoň.

Podle metodiky Úřadu práce ČR byla v říjnu míra nezaměstnanosti vyšší, nicméně klesla ze zářijových 3,8 procenta na 3,7.

Nezaměstnanost v říjnu klesla

Ekonomika
Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám