Hlavní obsah

Nad čínskými on-line tržišti se stahují mračna. EU dochází trpělivost

4:57
4:57

Poslechněte si tento článek

Vyostřené vztahy mezi Čínou a USA mají za následek i zrušení celní výjimky na balíčky v hodnotě do 800 dolarů, ze které těžila hlavně čínská online tržiště. Odborníci se tak obávají přesměrování tohoto čínského exportu do Evropy, kam už teď proudí denně 12 milionů malých balíků. Zdá se ale, že hezké a bezstarostné časy pro firmy jako Shein nebo Temu pomalu končí nejen v USA, ale i v Evropě.

Foto: Chen Lin, Reuters
Článek

Čínská on-line tržiště vyvolávají v posledních letech mnoho kontroverzí. Na jedné straně stojí široká dostupnost levného zboží pro sociálně slabší a vyplnění takzvaných děr na trhu. Na druhé je toho ale poměrně více. Od falešných slev přes klamavé praktiky, nebezpečné výrobky, deformaci domácího trhu, až po miliony tun odpadu z nekvalitních produktů, které mnohdy nezvládly posloužit ani jednou.

„Z pohledu zpravodajské služby je problémem mohutný nekontrolovaný sběr dat, která pravděpodobně končí u zpravodajských složek Čínské lidové republiky. Pokud ty budou chtít data o vaší platební kartě, tak je prostě dostanou,“ uvedl mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha.

Čína je podle Štichy pro svůj ekonomický úspěch ochotná přijmout řadu kroků, které jsou pro Západ nepřijatelné. „Kopírování výrobků jiných značek, levné pracovní síly včetně otrocké práce až po rozsáhlé státní dotace. To vše snižuje jejich náklady,“ dodal Šticha.

Evropské e-shopy musejí dodržovat řadu nákladných pravidel, jež někteří prodejci z Číny vesele ignorují. „Vznikají tak absurdní situace, kdy například paměťové karty u čínského prodejce může zákazník koupit levněji, než jaká je jen výše autorského poplatku, který musí místní prodejce odvést,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Vše čínským tržištím dlouho procházelo. Nyní se však zdá, že se i Evropa na problematické praktiky začíná konečně více zaměřovat.

EU bude přitvrzovat

V únoru Evropská komise vyzvala členské státy k posílení celních kontrol a dalších opatření, která mají pomoci zachytit nebezpečné výrobky z třetích zemí zakoupené online. „Síť pro bezpečnost spotřebitelů také provedla první kontrolní akci týkající se bezpečnosti výrobků na úrovni EU. Komise v brzké době předloží výsledky,“ uvedl eurokomisař pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Michael McGrath v červenci v Bruselu.

Brusel mluvil už koncem loňska o tom, že chce zasáhnout proti záplavě malých balíčků. Do Evropy jich loni přišlo rekordních 4,6 miliardy, většina z Číny. Koncem května pak Komise, i v reakci na podobné opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámila, že plánuje zrušit celní výjimku na balíčky v hodnotě do 150 eur (3700 Kč). Ty by měly být zatím zpoplatněny manipulačním poplatkem 2 eura. Není ještě jasné, kdy přesně by se měl poplatek začít vybírat. Zboží z čínských tržišť to ale nepochybně zdraží.

„S Trumpovou politikou lze očekávat větší zaměření online tržišť na evropské trhy. V Česku se odhaduje jejich podíl až na patnáct procent. A dynamicky dále roste. Pro efektivní řešení problémů bude nutná změna legislativy,“ míní proděkan Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické Václav Stříteský.

Komise očividně přitvrdit chce. „Komise uvažuje o přezkumu stávajícího systému. Bude zapotřebí dalšího úsilí, aby se zvýšila ochrana spotřebitelů a obchodníků před nekalou konkurencí. Obdržel jsem řadu podnětů od spotřebitelských organizací i vnitrostátních orgánů, abychom prozkoumali možnost centralizace vyšetřovacích a sankčních pravomocí. Prozkoumáme všechny možnosti,“ dodal McGrath.

Na Komisi tlačí i spotřebitelské organizace, pětadvacet jich podalo koncem května stížnost proti společnosti Shein, a to kvůli používání klamavých technik, které spotřebitele uměle tlačí k nákupu.

Rekordní pokuta

Poslední vlaštovkou v boji proti nekalým praktikám čínských online tržišť je téměř miliardová pokuta, kterou francouzský antimonopolní úřad udělil Sheinu začátkem července. Úřad se zaměřil především na množství přeškrtnutých cen a permanentních akcí. V Evropě taková sankce zatím nemá obdoby.

Česká obchodní inspekce sankci žádnému čínském tržišti neudělila. „Právě zahajujeme kontrolní akci cílenou na dodržování právních povinností na sedmi online tržištích,“ uvedl mluvčí František Kotrba.

Odborníci se nicméně shodují, že legislativní i personální možnosti inspekce jsou omezeny a efektivní jsou spíše celoevropské kontrolní akce, ke kterým se ČOI připojuje.

V případě tržiště Shein koordinované vyšetřování Evropské komise skončilo v květnu. „Pokud Shein nepřijme dostatečné nápravné kroky, mohou vnitrostátní orgány přijmout donucovací opatření, včetně pokuty,“ dodal Kotrba.

Na Temu si kontroly posvítily už minulý rok. U obou tržišť jsou řešeny podobné nedostatky: falešné slevy, vyvíjení nátlaku na spotřebitele, klamavá tvrzení o výrobcích i podmínkách, pochybné recenze a v případě Temu i nucená gamifikace, což je marketingová metoda manipulující klienty k hernímu přístupu k nakupování. Komise nyní monitoruje, zda tržiště pracují na nápravě nedostatků.

Anketa

Nakupujete na tržištích typu Shein či Temu?
Ano
56,2 %
Dříve často, teď méně nebo vůbec
5 %
Zkoušel/a jsem to jednou.
6,5 %
Nikdy jsem to nezkusil/a.
32,3 %
Celkem hlasovalo 11548 čtenářů.

Výběr článků

Načítám