Článek
„Nejdříve se musíme seznámit s písemným vyrozuměním soudu, ale je velmi pravděpodobné, že podáme kasační stížnost,“ řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Tato možnost je na stole i podle ministra Vlčka. „Jsou právní možnosti, v ČEZ jsou na tyto věci připraveni a tyto možnosti jsou na stole. Ve hře je kasační stížnost,“ prohlásil.
Krajský soud vydal předběžné opatření na základě žaloby neúspěšného účastníka tendru, francouzské EDF. Vlček ale uvedl, že měl možnost se několikrát přesvědčit, že nabídka KHNP je nejlepší ve všech ohledech. „Tudíž podpis smlouvy je podle mého názoru nutný. Máme právní možnosti, ale nebude to jednoduché,“ doplnil.
Za jak dlouho soud v Brně ve věci žaloby EDF rozhodne, není jasné. Podle informací Novinek ze soudu to může trvat několik týdnů, možná i měsíců. A to povede k dodatečným nákladům. „Je jasné, že budou ekonomické škody,“ uvedl Vlček.
Elektrárna Dukovany II uvedla, že je po EDF připravena tyto vymáhat škody. „Veškeré kroky si vyžadují určité náklady, a pokud se ukáže, že tato žaloba nemá žádné opodstatnění, ba může být i šikanózní, je naší povinností vést veškeré kroky k tomu, abychom v zájmu našich akcionářů chránili dobré jméno společnosti,“ řekl mluvčí Kříž.
Podporuje to i ministr Vlček. „Ten, kdo do toho vstupuje, tedy francouzská EDF, musí respektovat následky, které to ponese. Podle mého názoru by ČEZ měl, pokud mu soud dá za pravdu, že vybral nejlepšího soutěžitele, vymáhat náklady s tím spojené,“ uvedl.
Analytik: Hrozí i zrušení tendru
Podle analytika společnosti XTB Jiřího Tylečka teď není jasné, o jakou dobu bude podpis smluv zpožděn.
„Závisí to na rychlosti soudního řízení, které může trvat pravděpodobně několik měsíců, ale nedá se vyloučit ani významnější opoždění. Zatím je však předběžné spekulovat o zpoždění harmonogramu výstavby. Existují totiž i právní kroky ke zkrácení prodlevy a je otázka, zda jich bude využito,“ sdělil Novinkám.
Hrozí však podle něj také zrušení celého tendru nebo jeho části, pokud by se ukázala pochybení.
„To vláda odmítá, nicméně konečné slovo bude mít soud. Je velmi těžké spekulovat o tom, zda mohlo dojít k takovým pochybením, že by byl celý tendr ohrožen,“ upozornil.
Předběžné opatření podle něj zároveň znamená finanční dopady na všechny zúčastněné strany. „Dokážu si představit, že finanční ztráty mohou dosáhnout až několika miliard korun, pokud by byl tendr částečně či zcela zrušen,“ varoval.
Bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku a někdejší ředitel ČEZ Jaroslav Míl odhaduje škody mírnější, v řádu stovek milionů korun.
„Nedokážu říct, jestli to bude v řádu vysokých stovek milionů nebo nižších stovek milionů korun,“ řekl Míl v České televizi.
V případě, že by spolupracovali všichni účastníci sporu, mohl by soud podle něj rozhodnout zhruba do šesti až osmi týdnů. Pokud však bude soud postupovat formálně, může to být šest až osm měsíců, konstatoval Míl.
Úterní rozhodnutí soudu zhodnotil jako „standardní formalismus českých úřadů a takový malý alibismus, protože argumentace EDF je hodně na vodě“.