Hlavní obsah

Soud zakázal zítřejší podpis smluv k tendru na jaderné bloky v Dukovanech

4:43
4:43

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření v souvislosti s žalobou francouzské energetické společnosti EDF. Firma žalobu podala v pátek, napadá jí rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož byl jaderný tendr na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech v pořádku. Vydáním předběžného opatření soud zablokoval podpis smlouvy mezi společností Elektrárna Dukovany II a vítězem stamiliardového tendru, jihokorejskou KHNP, který byl naplánovaný na středu.

Foto: Petr Horník, Novinky

Jaderná elektrárna Dukovany

Článek

Zákaz podpisu smluv má platit až do doby skončení řízení před krajským soudem.

Soud odůvodnil své předběžné opatření vážnou újmou, která hrozí EDF. „Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu,“ píše se v rozhodnutí.

Soud si je podle něho vědom, že rozhodnutí přinese negativní důsledky, které hrozí v případě zdržení výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Ty ale podle něj nepřevažují nad zájmem na dodržení zákona a na zajištění efektivního soudního přezkumu.

KHNP v reakci uvedla, že respektuje opatření soudu, o správnosti řízení je ale přesvědčena. Korejci jsou připraveni k právním krokům na ochranu svých zájmů.

Společnost Elektrárna Dukovany II, kterou nově ovládá s 80procentním podílem stát, vyhodnotila nabídky na stavbu nových bloků loni a v červenci po rozhodnutí vlády vyhlásila KHNP jako preferovaného zájemce a zahájila s firmou jednání o finální smlouvě.

EDF i další neúspěšný uchazeč, severoamerický Westinghouse, napadli největší tendr v historii České republiky u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

„Jako investor můžeme zodpovědně prohlásit, že výběrové řízení na dodavatele nových jaderných bloků probíhalo ve všech fázích plně transparentně a za zcela férových podmínek. Stát již před zahájením výběru předem jasně definoval veřejný zájem na provedení výběru v rámci takzvané bezpečnostní výjimky. Každý jednotlivý krok v celém procesu byl důsledně předem prověřován mezinárodním expertním týmem a forenzním týmem poradenské společnosti KPMG,“ prohlásil za Elektrárnu Dukovany II tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Korektní postup investora při procesu výběru podle něj dvakrát potvrdil také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Bohužel, i tak jsme nyní nuceni strpět kroky neúspěšného uchazeče, který nedokázal zvítězit kvalitou své nabídky, a snaží se proto celý tendr zablokovat soudní cestou,“ doplnil Kříž.

Doplnil, že Elektrárna Dukovany II trvá na tom, že nabídka KHNP je pro Českou republiku ve všech parametrech výhodnější než nabídka předložená EDF. „Aby o tom nebylo možné pochybovat, vyzýváme EDF, aby svou nabídku neprodleně zveřejnila,“ uvedl.

V dalších krocích bude firma respektovat platná rozhodnutí soudu, ale hrozí EDF vymáháním škody.

„Pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná, v což pevně věříme, jsme následně připraveni důsledně vymáhat škodu, a tak chránit hodnotu pro naše akcionáře v čele s Českou republikou tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí soudu respektuje. „Jsme přesvědčeni, že proces vyhodnocení nabídek proběhl korektně a podle platných zákonů. Při výběru dodavatele byl klíčový dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy a také nejlepší garance. Věřím, že si je soud vědom všech souvislostí a rizik a rozhodne rychle,“ napsal na sociální síti X.

Podobně se k situaci postavila i TOP 09. „Pokud vznikly nějaké pochybnosti, tak je správné, že se vyřeší ještě před podpisem smlouvy. Tak, aby případně mohly být odstraněny. Výstavba jaderné elektrárny vyžaduje mít naprosto ‚čistý stůl‘ a jasné podmínky po celou dobu stavby i provozu,“ řekl Novinkám člen hospodářského výboru Michal Kučera.

Ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09) zdůraznil, že proces vyhodnocení nabídek proběhl podle zákonů. „Věřím, že soud rozhodne rychle,“ dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na síti X uvedl, že rozhodnutí nezávislého soudu bere na vědomí a respektuje. „Jsem přesvědčen, že proces vyhodnocení nabídek proběhl transparentně a v souladu se zákonem. Věřím, že si je soud vědom významu projektu pro energetickou bezpečnost Česka a rozhodne rychle. Opakovaně jsem měl možnost přesvědčit se o tom, že nabídka KHNP byla nejlepší ve všech ohledech,“ napsal.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček nepokládá rozhodnutí soudu za dobrou zprávu pro nikoho, kdo chce v Česku dostupné a stabilní zdroje energie. „Pevně věřím, že si soudci uvědomují strategičnost této zakázky pro bezpečnost a konkurenceschopnost České republiky, budou rozhodovat rychle a předběžné opatření bude platit jen nezbytnou, minimálně dlouhou dobu,“ dodal.

Výběr článků

Načítám