Článek
„Skoro šest procent lidí se nepřímo přiznalo k nevhodnému chování vůči někomu ze spolupracovníků,“ dodal František Boudný z personální agentury Předvýběr.CZ. Z průzkumu, který pro ni provedla agentura Talk Online Panel, data pocházejí.
Ve více než 51,6 procentech byl podle šikanovaných a pozorovatelů šikany jejím iniciátorem přímo nadřízený. V 45 procentech případů pak některý z kolegů. V téměř jedenácti procentech případů se šikanování dopouštěl nebo dopouští tým jako celek, osm procent respondentů jako utlačovatele označilo podřízeného zaměstnance.
V pěti procentech případů pak za šikanou stála jiná osoba, například klient nebo zákazník firmy.

„Smutné je, že bezmála čtvrtina zaměstnanců se snažila šikanu na pracovišti s někým řešit, ale bez výsledku,“ upozornil Boudný. Téměř dvanáct procent lidí agresivní chování neřeší či neřešilo ze strachu z následků, osmnáct procent dotázaných nevěří, že by snaha věc řešit nějak pomohla.
Agrese, ponižování, křik
Nejčastějším projevem agrese, v 53 procentech případů, je neodůvodněná kritika nebo nespravedlivé hodnocení následovaná opakovaným ponižováním nebo zesměšňováním. Tuto možnost uvedl téměř každý druhý šikanovaný.
Třetina lidí čelí nebo čelila verbálním útokům nebo křiku. Podobně časté je záměrné zatajování informací nebo nepřiměřená kontrola či mikromanagement. Pětina šikanovaných se setkala s výhrůžkami nebo nátlakem.
Šikana na pracovišti je poměrně velkým problémem i podle platformy NNTB, Nenech to být, která vznikla jako nástroj pro odhalování šikany na školách a postupně činnost rozšířila. Loni tvořila téměř osminu prohřešků, na něž si zaměstnanci stěžovali.
„V roce 2023 tvořila šikana 11,7 procenta oznámení, loni už to bylo 13 procent,“ uvedl za platformu Jan Sláma.