Článek
Plány EU jsou v současnosti ve fázi konzultace s členskými státy, přičemž rozhodnutí o jejich načasování ani finální podobě ještě nepadlo, uvedl Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
EU by s odpojením bank od SWIFTu potřebovala souhlas Spojených států, Kanady či Velké Británie. Rozhodnutí v organizaci totiž činí 25členné představenstvo složené z představitelů členských finančních domů zemí řadících se k Západu.
Z platebního systému bylo v březnu 2022 vyřazeno sedm ruských bank. Nejsou mezi nimi však největší ruské banky Sberbank či Gazprombank.
Systém SWIFT vznikl v roce 1973 jako nezávislá společnost, kterou založily velké evropské a americké banky. Jedná se o mezinárodní síť bankovních plateb se sídlem v Belgii. Systém využívá přes 11 tisíc finančních institucí ve více než 200 zemích světa.
EU také zvažuje zákazy transakcí pro asi 20 bank a nová obchodní omezení v hodnotě kolem 2,5 miliardy eur (přibližně 62 miliard Kč). Snaží se tím omezit další příjmy Ruska a jeho schopnost dostat se k technologiím potřebným k výrobě zbraní.
Dalším návrhem v rámci chystaného balíku je rovněž snížení cenového stropu na ruskou ropu pro obchodníky a přepravce ruské ropy ze zemí G7, a to ze stávajících 60 dolarů na přibližně 45 dolarů za barel. I zde by ale EU potřebovala souhlas USA, upozornil Bloomberg.
Pro EU je pak zásadní přidat na seznam sankcí také plynovody Nord Stream, což má podporu i u nového německého kancléře Friedricha Merze. Před pár měsíci se totiž v médiích psalo o ruských a amerických podnikatelích napojených na Kreml, kteří se snaží plynovody znovu zprovoznit v soukromém vlastnictví.
Omezení EU na plynovody se mají zaměřit na subjekt se sídlem ve Švýcarsku, jenž plynovody vlastní, a jakékoliv další ruské či jiné společnosti, které jsou nezbytné pro opětovné spuštění a provoz plynovodů, prozradily Financial Times zdroje obeznámené s těmito plány.
V neposlední řadě pak chce unijní blok zahrnout do svého příštího, již 18. sankčního balíčku namířeného na Rusko klauzule, jež by měly ochránit evropské firmy před arbitráží v rámci dvoustranných dohod o investicích, dodaly zdroje Bloombergu.