Článek
Obchodní dohoda mezi USA a Velkou Británií je vůbec první od začátku dubna, kdy americký prezident Donald Trump oznámil rozsáhlá cla proti většině světa.
Podle Pekingu by ale základním principem každé obchodní dohody mělo být nezaměřovat se na jiné země. „Spolupráce mezi státy by neměla být vedena proti třetím stranám nebo na úkor jejich zájmů,“ sdělilo na dotaz Financial Times (FT) čínské ministerstvo zahraničí.
Peking varoval i další země před podepisováním obchodních dohod s USA, které ohrožují čínské zájmy, protože se obává, že Trump využije bilaterální jednání k tomu, aby obchodní partneři Čínu vyřadili z dodavatelských řetězců.
Americká celní úleva pro ocel a automobily totiž byla Velké Británii udělena pouze za podmínky, že Spojené království „bude pracovat na rychlém splnění požadavků USA“ na bezpečnost dodavatelského řetězce a „vlastnictví příslušných výrobních zařízení“.
Britští představitelé uvedli, že Trump dal jasně najevo, že zamýšleným cílem této podmínky je Čína. Dohoda stanoví, že celní úleva pro britské produkty bude záviset na speciálním vyšetřování, které určuje, zda a jak konkrétní dovoz ovlivňuje národní bezpečnost USA.
To, že Londýn přijal tyto požadavky Washingtonu, Čínu nemile překvapilo, obzvlášť proto, že vláda britského premiéra Sira Keira Starmera v poslední době pracovala na zlepšení vztahů s asijskou zemí. Dohoda s USA tak Londýn dostává do obtížné pozice mezi dvěma ekonomickými velmocemi, upozornil FT.
„Čína bude muset reagovat. Spojené království nemělo spěchat, aby souhlasilo s dohodou,“ řekl FT poradce čínské vlády, který si nepřál být jmenován.
„Není to fér“
Podle Čanga Jen-šenga, vedoucího výzkumníka na Čínské akademii makroekonomického výzkumu, je jasné, že Washington s cílem izolovat Čínu přinutí ostatní vlády, aby přijaly v obchodních jednáních podobné podmínky.
„To, co Spojené království udělalo, není vůči Číně fér. Tento typ doložky je jedovatou pilulkou a je ve skutečnosti horší než cla,“ prohlásil s tím, že Čína by měla „neomaleně nastolit toto téma v rozhovorech se Spojeným královstvím,“ řekl. Ale také doporučil, aby se okamžitých odvetných opatření Čína zdržela.
„Základním problémem jsou USA, ostatní země jsou sekundárními aktéry. Je potřeba to projednat v obchodních rozhovorech s USA,“ dodal.
Napětí mezi Čínou a USA začátkem týdne oslabilo, když obě země oznámily výrazné snížení vzájemných cel po dobu 90 dní. USA snížily svá kombinovaná 145procentní cla na většinu čínského dovozu na 30 procent, Čína ze 125 procent na 10 procent.