Článek
Obě zprávy přicházejí den potom, co se USA a Čína dohodly na celním příměří, když si vzájemně na 90 dní snížily vysoká cla. USA snížily svá kombinovaná 145procentní cla na většinu čínského dovozu na 30 procent, Čína ze 125 procent na 10 procent.
Z prohlášení Bílého domu, který informuje o změně ve výběru cel za malé zásilky, nicméně vyplývá, že nadále zůstává paušální poplatek za položku ve výši 100 dolarů, který je alternativou pro placení 54procentního cla, a to pro za zásilky odeslané po 2. květnu. Zrušeno je alespoň dvojnásobné navýšení tohoto poplatku, které mělo začít platit 1. června.
Clo na malé balíčky s hodnotou do 800 dolarů (bezmála 18 tisíc Kč) z Číny uvalil americký prezident Donald Trump v únoru. Předtím se na tyto zásilky vztahovala výjimka zvaná de minimis, jež odesílatele od placení cla osvobozovala. Z toho těžily zejména e-commerce giganti jako Shein a Temu, které mají svůj byznys postavený na ultralevném zboží.
V dovozních překážkách polevila po pondělní obchodní dohodě mezi dvěma největšími ekonomikami světa také Čína. Úředníci v Pekingu začali tento týden informovat domácí aerolinky, že mohou obnovit dodávky letadel vyrobených v USA, informovala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
To pro Boeing znamená velkou finanční vzpruhu. V dubnu totiž bylo několik jeho letadel přepraveno z Číny zpět do USA poté, co je čínští zákazníci odmítli kvůli nařízení čínské vlády přebrat. Americký výrobce letadel nicméně varoval, že o jeho stroje 737 MAX je zájem jinde a je připraven je nabídnout alternativním dopravcům.
Jen letos má Boeing dodat do Číny přibližně 50 letadel. Zrušení zákazu dovozu tak firmě ušetří čas a náklady na hledání nových kupců a také jí to zaručí nemalé příjmy, jakmile se letadla dostanou do rukou čínských leteckých společností, dodal Bloomberg.