Hlavní obsah

Agentura S&P nečekaně snížila rating Turecka, lira oslabila

2. 5. 2018, 14:00

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's nečekaně snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka hlouběji do spekulativní kategorie. Své rozhodnutí zdůvodnila obavami o výhled inflace a propadem turecké liry. Rating snížila o jeden stupeň na BB-/B. Turecký ministr financí označil rozhodnutí za politicky motivované, uvedla agentura Reuters.

Foto: Handout, Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při návštěvě Uzbekistánu

Článek

Analytici S upozornili, že rating snížili mimo pravidelně naplánovaný přezkum. To ukazuje na rostoucí obavy. Turecká lira v reakci na zprávy oslabila vůči euru, dolaru i dalším měnám. Vůči české měně se kurz litry přiblížil pěti korunám. V roce 2014 stála lira přes devět korun.

Turecký ministr financí Naci Agbal v rozhovoru na televizní stanici NTV uvedl, že načasování změny ratingu vyvolává dojem, že rozhodnutí bylo přijato s politickými cíli. Prezident Recep Tayyip Erdogan totiž minulý měsíc nečekaně vyhlásil předčasné parlamentní a prezidentské volby, které se mají konat v červnu, téměř o rok dříve. Pokud ve volbách uspěje, vrátí se do prezidentského úřadu s novými, rozsáhlými pravomocemi, které byly jen těsně schváleny v loňském referendu.

Inflace přes deset procent

„Snížení odráží naše obavy ohledně zhoršujícího se výhledu inflace a ohledně dlouhodobého poklesu a nestability směnného kurzu v Turecku,” uvedla S Dodala, že se obává také zhoršení vnějšího postavení Turecka a rostoucího napětí v zadluženém soukromém sektoru. Ani poslední zásah centrální banky z minulého týdne podle názoru agentury nebude stačit ke snížení inflace na cílových pět procent nebo omezení nestability směnného kurzu.

To snížení odráží náš názor, že přehřátá turecká ekonomika, která roste díky úvěrům, čelí riziku tvrdého přistání
agentura S&P

Neochota centrální banky výrazně zpřísnit měnovou politiku v době, kdy míra inflace přesahuje deset procent zvýšila obavy, že podléhá vlivu prezidenta Erdogana. S to zmínila i ve svém prohlášení, když uvedla, že centrální banka čelí rostoucímu politickému tlaku.

Dluhy v cizích měnách

Kvůli poklesu turecké liry vůči dolaru nastanou pro soukromý sektor těžké časy, protože musí splácet dluh v zahraničních měnách. Vývoj kurzu negativně ovlivní i vládní dluh, z něhož je 40 procent v zahraničních měnách. Mnoho velkých tureckých firem se už snaží své dluhy restrukturalizovat.

„To snížení odráží náš názor, že přehřátá turecká ekonomika, která roste díky úvěrům, čelí riziku tvrdého přistání,” dodala S.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje jim zejména, jaká je pravděpodobnost, že úvěr bude řádně a včas splacen. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit i levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Turecka, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako například penzijní fondy.

Reklama

Výběr článků