Článek
Na lodičky plující po říčce Kamenici, které provozuje obec, se z velkého množství zájemců denně dostane maximálně 50 lidí. „Jde zatím o zkušební režim. Lístky jsou v případě příznivého počasí k zakoupení v informačním centru v budově obecního úřadu,“ informovala starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná). Na koho se nedostane, může si jako náhradní variantu zvolit plavbu v Divoké soutěsce, ke které je ale složitější přístup.

Na Pravčickou bránu se vydali návštěvníci ze všech koutů světa.
Kvůli následkům požáru, který se rozhořel v noci na 24. července 2022, je stále uzavřená Gabrielina stezka na Pravčickou bránu. Lidé se k jednomu z největších lákadel národního parku dostanou přes Tři prameny či Mlýnskou cestu. O víkendu mířily k cíli na vrcholu stoupání doslova davy lidí z nejrůznějších koutů světa.
Reportér Novinek cestou zaslechl kromě obvyklé němčiny, polštiny či slovenštiny také italštinu, španělštinu a nesčetněkrát angličtinu. Míjel skupinku Indů, Číňanů i Japonců.
Všichni měli možnost si prohlédnout, jak se příroda s důsledky ničivého požáru vypořádala. Ohořelé kmeny stromů teď nahrazují mladé zelené porosty, zejména břízy.

Po ohořelých kmenech stromů není ani stopy.
„Byla jsem tady několik týdnů po požáru a vypadalo to tu jako v nějakém katastrofickém filmu. Ta proměna je nyní úžasná. Příroda je čarodějka,“ řekla Novinkám turistka Veronika Nová, která i s rodinou dorazila na výlet do Českého Švýcarska z Liberecka.
S jejím hodnocením souhlasí mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. „Příroda si vždy poradí, dělá to tak již miliony let. Z lidského pohledu ten proces ale vnímáme tak, že my tolik času nemáme. Takže se ve spolupráci s přírodou snažíme najít optimální řešení, které nakonec povede k cíli bez větších zásahů,“ řekl Salov Novinkám.

Turisté mohli cestou na Pravčickou bránu obdivovat, jak si příroda poradila s následky ničivého požáru.
Drtivá většina turistů jezdí do parku jen na jednodenní výlety, ve zdejších hotelích a penzionech se jich ubytuje jen zlomek, jde převážně o cizince. „Čechů je podstatně méně,“ připustil majitel penzionu JRHaus v Hřensku Jiří Neuman, který vnímá zejména návrat Poláků a Němců.
Většinou německou klientelu eviduje spolumajitel penzionu Jitřenka Petr Kotyza. Návštěvnost se podle něj stále nedostala na čísla před požárem. „Po požáru to bylo strašný, ale to se postupně narovnalo,“ řekl Novinkám hoteliér.

Turisté míří do parku České Švýcarsko většinou na jednodenní výlety.
Oproti minulým dvěma letům je nyní výrazně živěji také v samotném Hřensku, kde kromě vietnamských stánkařů nabízejí služby také gastro podnikatelé. Zahrádky před restauracemi jsou při slunečném počasí vesměs zaplněné. Opět platí, že jde zejména o cizince. Obsluha jedné z nich, která nechtěla zveřejnit jméno, Novinkám řekla, že hostů každým rokem přibývá, jejich počty ale stále nedosahují čísel z období před požárem.
Starostka Horáková připouští, že si Hřensko prošlo těžkým obdobím. I s ohledem na znovuotevření Edmundovy soutěsky, byť zatím v omezeném provozu, věří v lepší zítřky.

Oproti minulým dvěma letům je nyní výrazně živěji také v samotném Hřensku.
Historicky největší požár v České republice se rozšířil na plochu přesahující 1000 hektarů. S plameny po dobu 21 dní bojovalo na šest tisíc hasičů se 400 kusy techniky. Obyvatelé několika obcí museli opustit domovy. V Mezné požár zcela zničil několik domů. Oheň způsobil škodu okolo 270 milionů korun. Muže obžalovaného ze založení požáru krajský soud nepravomocně zprostil obžaloby.