Hlavní obsah

Nejvyšší soud přinesl zvrat ohledně sporu o připojení vodovodu k objektům na Klínovci

4:31
4:31

Poslechněte si tento článek

Boží Dar

O připojení či nepřipojení plánovaných objektů na Klínovci v Krušných horách na vodovodní a kanalizační řád budou rozhodovat příslušné úřady, nikoliv soudy. Boží Dar a Vodárny a kanalizace toto rozhodnutí Nejvyššího soudu vítají. Provozovatel lyžařského areálu na Klínovci se možná obrátí na Ústavní soud.

Nejvyšší soud zrušil dosavadní soudní rozhodnutí o připojení telekomunikační věže a dalších plánovaných staveb na Klínovci k vodovodu a kanalizaciVideo: Rudolf Voleman, Novinky

Článek

„Nejvyšší soud zrušil rozsudky soudů nižší instance,“ řekl Novinkám starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Jedná se o případ, kdy Skiareál Klínovec podal žalobu na město Boží Dar a Vodárny a kanalizace (VaK) Karlovy Vary kvůli tomu, aby se domohl pro lyžařský areál připojení na vodohospodářskou infrastrukturu horského městečka.

Žalobu nejdříve řešil okresní a následně krajský soud, které měly za to, že by město mělo vyjít soukromému podnikateli vstříc.

„Nakonec jsme se ve věci dovolali na Nejvyšší soud, který rozhodl, že ta věc není vlastně vůbec k řešení soudům, ale je to věcí úřadů a úředníků,“ vysvětlil božidarský starosta.

„Jedná se o precedentní rozhodnutí Nejvyššího soudu, které může mít dalekosáhlé dopady. Věc se vrací úřadům, které budou rozhodovat odborně, a nikoliv soudně,“ vyhodnotil pozitivně právní posun případu první muž na radnici Božího Daru.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Vrchol Klínovce (1244 m n. m.)

„Věc asi předáme k přezkoumání Ústavnímu soudu,“ uvedl majitel Skiareálu Klínovec Petr Zeman, podle kterého rozsudek na věci nic nemění, pouze celou záležitost protahuje.

„Nejvyšší soud neřekl, že nemáme pravdu. On jen řekl, že to mělo být rozhodnutí správních úřadů, a ne soudů,“ pokračoval. „My se na to díváme trochu jinak, protože si myslíme, že by to mělo být v gesci soudu,“ dodal Zeman. Přitom poukázal, že osm okresních a krajských soudců postupně konstatovalo před rozhodnutím Nejvyššího soudu to, že má areál na připojení na vodu a kanalizaci nárok.

„Nejvyšší soud ale řekl, že nás měl na vodu napojit rovnou správní úřad, který je k tomu příslušný, tedy stavební a vodohospodářský úřad,“ uvedl majitel lyžařského areálu, který se chce nyní obrátit na tyto úřady v Ostrově.

„Vůbec to rozhodnutí neznamená, že bychom neměli na vodu nárok. Zákon je jednoznačný a soud vůbec proti rozsudku nic nekonstatoval,“ doplnil.

„Rozhodnutí je pozitivní v tom, že nám dává kuchařku k tomu, jak dále postupovat. Nechybí tam posudky, ze kterých vyplývá, že vody je k dispozici dost,“ poznamenal Zeman s tím, že pro připojení k vodovodnímu systému má být zachována časová posloupnost podání žádosti. „Z našeho pohledu se tedy nic nemění,“ dodal.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Telekomunikační věž na Klínovci by mohla být zpřístupněna veřejnosti.

Zeman projevil přání připojit k vodárenskému systému Božího Daru tři objekty, přičemž pouze jeden existuje a další dva má záměr teprve postavit. Jedná se o stávající telekomunikační věž, kde by chtěl ve spodní části vytvořit sociální zázemí. Díky tomu by bylo možné věž, která je nejvyšším místem Krušných hor, zpřístupnit veřejnosti.

Dalším objektem má být stavba restaurace, která by měla vzniknout podle Zemanových plánů nedaleko vrcholu Klínovce mezi sjezdovkami. Mělo by se jednat o přízemní budovu alpského stylu. Třetím objektem je zázemí pro lyžaře ke sjezdovce, kterou se chystá vybudovat mezi areálem Neklid a Klínovcem, tedy na jižním svahu nad Jáchymovem. Již nyní jsou tam vidět terénní práce.

Podle mluvčí VaK Věry Štafflové dochází v západní části Krušných hor v posledních letech k prudkému stavebnímu rozvoji, na který ale není vodárenská infrastruktura připravena.

„Veřejné vodovody i kanalizace zde byly vybudované pro potřeby obcí a jejich plánovaný územní rozvoj,“ připomněla. „Připojování nových objektů, restauračních či ubytovacích zařízení, není možné na úkor ostatních odběratelů,“ pokračovala mluvčí.

Developerské projekty musí podle Štafflové tento problém reflektovat a s nezbytnými vlastními investicemi do infrastruktury počítat.

„Infrastruktura v prostoru Božího Daru byla vybudována pro tuto obec a ta svými záměry více než naplňuje současné kapacity pro zásobování pitnou vodou a odkanalizování. Napojování dalších nových staveb na tuto infrastrukturu není technicky ani kapacitně možné,“ dodala.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

V prostoru pod větrnými elektrárnami a silnicí na Klínovec jsou už vidět terénní úpravy připomínající výstupní místo pro lanovku.

VaK se podle ní snaží připravit koncepční řešení, které umožní rozvoj infrastruktury v celém území, aby odpovídala jak potřebám obcí, tak developerů. Novým investorům na vrcholku Klínovce byla podle Štefflové proto navržena technická řešení spočívající v připojení na infrastrukturu Jáchymova, kam Klínovec administrativně spadá. „Tato řešení ovšem tito investoři neakceptují,“ poznamenala.

„Mrzí nás, že se v této záležitosti vedou soudní spory, ale poslední znalecký posudek jednoznačně potvrdil naše stanovisko konstatováním, že uvažovaný výhledový rozvoj zástavby na území Klínovce není možné realizovat bez modernizace, posílení či provedení stavebních a technologických úprav stávající technické infrastruktury pro zásobování pitnou vodou a odvádění odpadních vod,“ uzavřela Štefflová.

Výběr článků

Načítám