Hlavní obsah

Úhyn ryb na Dyji se nesmí stát normou. Rybáři jsou frustrovaní, říká jejich předseda

3:23
3:23

Poslechněte si tento článek

O obrovské frustraci rybářské komunity hovoří v souvislosti s masívním úhynem ryb v řece Dyji na Břeclavsku předseda Moravského rybářského svazu Miroslav Láníček. Upozorňuje také, že situace se opakuje v periodách už po několikáté, a proto je potřeba ji změnit.

Foto: archiv břeclavské radnice

Vodu by měly pomáhat provzdušnit aerátory.

Článek

Leklé ryby se začaly v Dyji objevovat od předminulého víkendu a postupně jejich množství narůstalo. Nejhorší byla situace u jezu v Bulharech, část uhynulých ryb ale doplula až do Břeclavi. „Stalo se to v roce 2018, v roce 2022 a nyní, takže někde musí být chyba. Nesmí se stát, že to bude normální. Úhyn desítek tun ryb není běžný, je to extrémní,“ zdůraznil Láníček.

Podle něj je potřeba jasně nastavit systém včasného varování a preventivních opatření. A právě o nich jednali rybáři s Povodím Moravy, které je správcem toku. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové se dohodlo několik kroků, které mají vést k minimalizaci rizika. Prvním krokem je osazení oxymetrů na měření kyslíku ve vodě.

„Potřebujeme více čidel, abychom měli větší přehled a lepší podklady. Na základě toho detailněji rozepíšeme metodické postupy, co dělat, když zjistíme, že hrozí riziko. A dalším krokem je pilotní projekt osazení aerátorů na provzdušnění vody na kritických místech na řece,“ nastínila Kučerová.

Podle Láníčka aerátory mohou vytvořit například sto- až dvousetmetrový úsek s kyslíkem, který si ryby v kritické situaci umí najít a přežít v něm těžkou dobu. Spouštět by se měly automaticky, pokud oxymetry zahlásí pokles kyslíku ve vodě pod určitou hodnotu. Hraniční hodnota je tři až čtyři miligramy kyslíku na litr vody.

Foto: archiv břeclavské radnice

Zatím se zlikvidovalo přes 30 tun ryb.

Právě oxymetry by podle Láníčka měly monitorovat kritický, zhruba dvacetikilometrový úsek od odtoku z nádrže Nové Mlýny přes jez v Bulharech až po jez v Břeclavi. „Také jsme se domluvili, že se budou mechanicky odstraňovat sinice u vrat Nových Mlýnů, kterými se pouští voda do Dyje. Měly by se tam dát norné stěny, které zdrží největší vrstvu sinic, které se potom budou odsávat,“ řekl Láníček.

Mrzí ho, že se opatření neudělala už dříve a že není lepší prevence. „Kdyby o týden dříve byla hotová opatření, která plánujeme nyní, vůbec bychom tak velký úhyn nemuseli řešit. Vědělo se, že bude teplo, byly náznaky k takové situaci. Ale ryby už uhynuly, teď musíme dělat všechno pro to, abychom minimalizovali riziko,“ měl jasno Láníček, který chce ve spolupráci s Povodím Moravy udělat maximum, aby se už situace neopakovala.

Kritikou nešetřil ani poslanec z Břeclavska Miloslav Janulík (ANO). „Ryby uhynuly, protože se pro ně řeka stala nedýchatelnou. Místní mi potvrdili, že už týdny byl v řece minimální stav vody, bylo horko, tvořily se sinice a že de facto čekali, že bude problém. Ale Povodí Moravy to neřešilo,“ pálil zostra ve facebookovém příspěvku Janulík.

Foto: Václav Šálek, ČTK

V řece Dyji nedaleko Bulhar na Břeclavsku uhynuly tuny ryb, rybáři je začali postupně odklízet. Zasaženy jsou asi čtyři kilometry řeky pod nádrží Nové Mlýny.

Podle Kučerové se ale nic nedalo udělat dřív. „Dělali jsme vše, co bylo v našich možnostech a silách. My jsme měřili kyslík v nádrži ve čtvrtek a ukázalo se, že je všude kyslíku dost, u dna i u hladiny. Vše nasvědčovalo, že je situace příznivá,“ uvedla Kučerová. Když čidlo v neděli ukázalo málo kyslíku, Povodí Moravy situaci začalo řešit. Zvýšilo odtok z Nových Mlýnů do Dyje na 15 a později i na 20 kubíků za vteřinu. Obvyklá hodnota je deset kubíků.

Podle Kučerové se ale letos také přidal faktor velkého množství sinic, které vítr nafoukal na odtok z hráze. „Jediným opatřením by bylo zastavit odtok, aby tam sinice nešly, ale to by taky nepomohlo,“ dodala Kučerová.

Související témata:

Výběr článků

Načítám