Hlavní obsah

Uhynulé ryby dopluly po Dyji až do Břeclavi, s úklidem pomohou vězni

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Břeclav

Tuny leklých ryb vylovili rybáři v okolí jezu v Bulharech na Břeclavsku z řeky Dyje, kde část z nich pluje po hladině a některé jsou ještě stále u dna. Ryby uhynuly v řece pod nádrží Nové Mlýny v důsledku nedostatku kyslíku, který způsobilo horko a přemnožené sinice. Leklé ryby už dopluly k Břeclavi.

Foto: Ivana Solaříková

V Břeclavi pomáhají s úklidem ryb vězni.

Článek

Úhyn nastal v revíru pod Novými Mlýny. „Z vody bylo dosud vyloveno několik tun uhynulých ryb. Převážně hlaváč, cejn, plotice, bolen, candát, ale i sumec, kapr, karas,“ vyjmenoval Novinkám předseda Moravského rybářského svazu v Brně Miroslav Láníček.

Rybáři odklízejí leklé kusy už od pondělí. „Už sbírají druhý kontejner. Objevují se ale nové ryby, které vyplouvají ze dna na hladinu. Je tam z toho pořádný zápach. Práce určitě budou pokračovat i ve středu,“ sdělil starosta Bulhar Jiří Osička (nez.).

Podle Láníčka se s likvidací ryb počítá v kafilerii. „Snažíme se zachránit ryby, které tam zůstaly. Vodu se snažíme čeřit, aby se zvýšil obsah kyslíku. Situace je ale kritická a předpověď není příznivá. V následujících dnech mají pokračovat vysoké teploty,“ uvedl Láníček.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Tuny ryb uhynuly v řece Dyji pod nádrží Nové Mlýny.

Vysají kyslík až na nulu

Právě vysoké teploty způsobují pokles hladin vodních toků, kde se vlivem tepla množí sinice. Přestože přes den vyrábějí kyslík, v noci kvůli chybějícímu světlu neprobíhá proces fotosyntézy, a proto sinice naopak kyslík z vody odebírají. V důsledku toho je pak kyslíkový deficit a ryby se dusí, někdy sinice vysají kyslík až na nulu.

Situaci se snaží ovlivnit i Povodí Moravy, které pouští z Nových Mlýnů do Dyje více vody. „Přes noc pouštíme až 20 kubíků za sekundu, přes den až 15. Jinak je obvyklý denní odtok deset kubíků,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Podle Láníčka je situace nejvíc kritická v okolí jezu v Bulharech. Člen místního rybářského spolku Jaroslav Holomek si myslí, že škody budou v milionech. „Vše se ale ukáže v dalších dnech. Obrovská škoda vznikne na generačních rybách. Když tam leží kapr, který má 25 kilo, v rybnikářství za něj dáte 25 tisíc. Trofejní čtyřicetikilový sumec, u toho je nevyčíslitelná škoda,“ nastínil Holomek.

Leklé ryby se ale objevily už i v Břeclavi. „Zatím sem plují po kusech a něco už se dostalo ke splavu, který je v zástavbě. Ryby se zachytily u objektu elektrárny. Nastoupili tam vězni, kteří to budou vybírat. Oni nám vždy pomáhají v takových situacích, ale třeba i při povodních,“ řekla mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

Foto: Ivana Solaříková

Hasiči umístili do řeky nornou stěnu

Podle ní navíc město sehnalo dva aerátory, která mají provzdušnit vodu u jezu v Bulharech. „Dopravili jsme je na místo. Sháníme další aerátory,“ dodala Solaříková s tím, že většímu přísunu uhynulých ryb do města by měla zabránit norná stěna.

Hasiči ji postavili na začátku Břeclavi. „Je to preventivní opatření. Bude tam zůstávat jednotka dobrovolných hasičů,“ poznamenal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Velké potíže nastaly ze stejných důvodů v oblasti už před třemi lety, kdy uhynuly desítky tun ryb. Část z nich dotekla po řece až do Břeclavi. Až 100 tun leklých ryb způsobil pokles vody a kyslíku v roce 2018 na rybníku Nesyt na Hodonínsku, kde byla škoda v milionech korun.

Související témata:

Výběr článků

Načítám