Článek
Město tak přichází o šanci ovlivnit podobu části nové výstavby a zajistit zde byty s regulovaným nájemným.
Původní spekulace o možném prodeji části pozemků realitní skupinou CPI Property Group jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka vyvolaly mezi politiky naděje, že by se hlavní město mohlo do projektu aktivně zapojit. Tyto úvahy ale vzaly za své – CPI pozemky neprodá a město tak zůstává pouze v roli pozorovatele a podporovatele.
„Veškeré mediální spekulace o údajném prodeji pozemků v oblasti Bubny jsou neopodstatněné,“ uvedl pro Novinky mluvčí skupiny CPI Property Group Jakub Velen s tím, že neprobíhají žádná jednání směřující k prodeji. Debata o dostupném nájemním bydlení v režii města tak v tuto chvíli končí.
„Nepovažujeme za vhodné dál komentovat veřejné výzvy či politické apely, které se vztahují k majetku v soukromém vlastnictví. Z naší strany se jedná o standardní investici, jejíž budoucnost je plně v gesci vlastníka. Nadále pokračujeme v procesu plánování rozvoje této lokality ve spolupráci se všemi dotčenými orgány a partnery,“ podotkl.
Lokalita Bubny-Zátory vyniká nejen svou rozlohou 110 hektarů, ale i strategickou polohou mezi Letnou, Holešovicemi a centrem města. Podle Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) má území rozlohu o velikosti skoro celého Starého Města.
IPR zároveň označuje Bubny-Zátory za jeden z největších a nejdůležitějších pražských brownfieldů, který má potenciál stát se novou městskou čtvrtí s kompletní infrastrukturou, parky a veřejnými institucemi, kde je plánována výstavba 11 tisíc bytů pro až 25 tisíc obyvatel, budova Vltavské filharmonie, a kde už roste nové vlakové nádraží.
„Pokud CPI uvažuje o prodeji pozemků v Bubnech, považuji to za velkou příležitost pro Prahu. Jedná se totiž o jeden z největších zbývajících brownfieldů v Praze a dává smysl, aby tu část stavebních pozemků vlastnilo i město, jak je ve vyspělých metropolích běžné,“ uvedl Adam Zábranský (Piráti), pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost, než skupina CPI spekulace o prodeji vyvrátila.
Prahu dlouhodobě pálí malý podíl městských bytů, který je podle Zábranského kolem čtyř procent, a s ohledem na pokračující rozprodej obecního majetku ze strany pražských městských částí se situace dále zhoršuje. „Právě výstavba městských bytů je součástí našeho plánu, jak opravit rozbitý trh s bydlením,“ podotkl.
Rychle také zareagovala v minulých dnech městská část Praha 7, jejíž zastupitelé se na základě přijatého usnesení z 23. června obrátili na hlavní město, aby aktivně vstoupilo do jednání s vlastníkem. A v případě, že se tato možnost naskytne, aby zmíněné pozemky odkoupilo.
„Praha dlouhodobě čelí nedostatku dostupného bydlení, zejména pak cenově dostupného nájemního bydlení. Vysoká cena zvyšuje tlak na odchod mladých rodin i pracovníků ve veřejných službách mimo metropoli a ve výsledku tak má nepříznivý dopad na celkovou kvalitu života v metropoli,“ tvrdí starosta Prahy 7 Jan Čižinský.