Hlavní obsah

Z chudobince budou v Plané moderní byty pro běžence

2. 9. 2022, 15:27

Zpočátku neměli střechu nad hlavou, zaměstnání a česky nerozuměli. Teď už Panchenkovi, kteří utekli před válkou na Ukrajině, bydlí, pracují a bez větších obtíží se domluví.

Foto: Klára Mrázová, Právo

Zednický mistr Petr Pavelka a učeň Jan Aizner opravují někdejší chudobinec.

Článek

„Chceme tady zůstat. Doma nás zatím nečeká nic dobrého. Naše území zabrali ruští vojáci,“ řekla Právu devatenáctiletá Olga Panchenko v internátu živnostenské školy v Plané na Tachovsku.

Foto: Klára Mrázová, Právo

Olga Panchenko se svými bratry Ivanem a Ondřejem

Právě sem se pětičlenná rodina pocházející z Luhanské oblasti uchýlila do bezpečí. Ředitel plánské školy Josef Mára totiž rozhodl, že volné prostory poslouží jako dočasné zázemí uprchlíkům. A na podzim je čeká nové bydlení v prostorách bývalého chudobince.

Česky se naučila sama

„Obraceli se na nás zaměstnanci, za nimiž narychlo přijížděli jejich příbuzní nebo známí. Cítil jsem potřebu se o ně postarat,“ uvedl Mára.

Panchenkovi dostali dva pokoje, tři sourozenci sdílejí jednu místnost, rodiče pak druhou. „Je to pohodlné. Cítíme se tady dobře. Jsem moc vděčná za to, jak nás místní přijali a pomáhali nám. Za pět měsíců jsme poznali spoustu dobrých lidí,“ řekla reportérce Práva perfektní češtinou Olga.

Adaptační skupiny pro Ukrajince budou pokračovat do prosince, bude jich ale méně

Jazyk se naučila sama, její matka Taťána stále navštěvuje kurzy. „Na dálku stále pokračuji na Ukrajině s hotelovou školou, ale zároveň už pracuji jako recepční v nedalekých Mariánských Lázních. Tatínek se živí jako elektrikář, maminka jezdí do Nemocnice svaté Anny, kde ošetřuje pacienty,“ sdělila studentka, která se ještě stará o své mladší bratry Ivana a Ondřeje.

Bude jich pět

V Plané, kde žije více než 5200 obyvatel, jsou spokojení. „Je to malé město, ale klidné a útulné. Líbí se mi hlavně knihovna a procházky centrem. Myslím, že stěhovat se nikam v dohledné době nebudeme,“ doplnila.

Změna však Panchenkovy přece jenom čeká. Na podzim se přesunou do nového. Dlouho chátrající chudobinec v areálu internátu se dočká opravy a uvnitř vznikne pět moderních bytů pro běžence.

„Vejde se sem dvaatřicet lidí. Zájemců je samozřejmě víc, než je míst. Chceme, aby měli uprchlíci důstojné podmínky a nemuseli být někde v tělocvičnách nebo na ubytovnách,“ zdůraznil ředitel.

Kompletní rekonstrukci budovy provádějí učni živnostenské školy, kteří zde absolvují praxi, a jejich mistři. „Je fajn, že můžeme zrovna takovým způsobem uprchlíkům pomáhat,“ uvedl Jan Aizner, budoucí zedník.

Školy přijmou Ukrajince bez omezení českých žáků, tvrdí Rakušan

Hotovo bude nejpozději v říjnu a náklady přesáhnou čtyři miliony korun. „Předpokládám, že až válka skončí, vrátí se většina z nich domů. Prostory pak využijeme například pro naše hosty, žáky nebo turisty,“ dodává ředitel.

Reklama

Výběr článků