Článek
„V souvislosti se čtvrtečními shromážděními jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy. Nebyla zajištěna žádná osoba,“ řekla Novinkám mluvčí pražské policie Eva Kropáčová k oslavám 8. května.
Vlajky Ruské federace nebo rudé prapory se srpem a kladivem si tak demonstranti 8. i 9. května na akcích po celé republice mohli pokojně nosit.
Ani dnes samozřejmě nechyběl legendární český "vlastenec" Ruda Černý. Ruda obráží snad všechny proruské, pardon "...
Posted by Roman Máca on Thursday, May 8, 2025
V Česku sice platí zákaz veřejného schvalování a ospravedlňování agrese ze strany Ruské federace vůči Ukrajině s trestní sazbou odnětí svobody v rozmezí 6 měsíců až 3 let, nošení vlajek za to však pokládat nelze.
„Máme ústavně zajištěnou silnou svobodu projevu a silnou svobodu politického projevu. I sebehloupější názor, který jde proti naší zahraniční či domácí politice, se může projevit. To je obrovská síla demokracie,“ komentoval situaci na náměstích poslanec za ODS a historik Pavel Žáček.
Nejsme Estonsko, říká Žáček
Symboly srpu a kladiva, svatojiřské stuhy a vlajky Ruské federace získávají mezi příznivci KSČM či hnutí Stačilo! na popularitě. Zdobí se jimi na veřejných akcích politických stran, některé předměty oslavující Sovětský svaz a Rusko také strany prodávají ve svém e-shopu.
Ruské a sovětské vlajky na českých náměstích se Žáčkovi sice nelíbí, jejich zákaz, který platí například v Estonsku, však není podle něj na místě. „Estonci mají Rusko za sousední stát. Jejich obava ze zneužití ruské menšiny je větší,“ poznamenal.

Vlajka Sovětského svazu na náměstí Republiky
Podle advokáta a bývalého státního zástupce Radka Ondruše ale situace jasná není a vložit by se do ní mělo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). „Obecně je v tomto okamžiku vše na rozhodnutí státního zástupce, který je pánem přípravného řízení. Do věci by mělo podle mého názoru okamžitě vstoupit NSZ a formou pokynu obecné povahy či výkladového stanoviska jednoznačně sjednotit metodiku postupu státních zástupců směrem k policejním orgánům v přípravném řízení a dát jasný návod, jak postupovat,“ řekl Novinkám.
Nejvyšší státní zastupitelství by podle Ondruše mělo zaujmout právní názor, co je politický komentář a co už je protiprávní jednání. Vyjasnit by mělo i další otázky, třeba to, kdy je a kdy není trestné používat vlajky a symboly Ruské federace, zda lze používání symbolů komunismu a Sovětského svazu pokládat za trestný čin podněcování k nenávisti a omezování svobod a práv člověka a kdy výroky politiků (ne)naplňují důvody k rozpuštění politické strany z pohledu schvalování válečné agrese a válečných zločinů.
„Žádnou sjednocující metodiku ve vztahu k používání vlajek a symbolů komunismu Nejvyšší státní zastupitelství k dispozici nemá. Jednotlivé případy je vždy nutné posoudit přísně individuálně na základě konkrétních okolností, což jednotná metodika vylučuje,“ napsal Novinkám mluvčí NSZ Petr Malý.
Nacismus byl odsouzen, komunismus ne
Ondruš upozornil na rozdíl, se kterým se nahlíží na propagaci hákového kříže a na srp a kladivo. V prvním případě by se jednalo o trestný čin, ve druhém se „nic neděje“, ačkoliv obě ideologie zavinily smrt milionů lidí.
„Zatímco německý nacismus byl v rámci norimberského procesu jednoznačně označen jako hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť atd., a konkrétní zločince norimberský tribunál odsoudil mimo jiné za rozpoutání a vedení útočné války a za zločiny proti míru, v případě komunismu se tak v podobném měřítku nikdy nestalo,“ upozornil advokát.
Historik Petr Blažek, ředitel Muzea paměti XX. století, dlouhodobě tvrdí, že by se symboly bolševického Ruska a Sovětského svazu měly dát na roveň nacistické svastiky. Že jejich propagace a prodej nejsou trestné, je podle Blažka důkazem, že se Česko se zločiny komunismu adekvátně nevypořádalo.
Poslanci koalice Spolu na popud historiků a Ústavu pro studium totalitních režimů navrhli úpravu trestního zákoníku, která zakazuje založení komunistického hnutí a propagaci komunistické ideologie. Tomu, kdo by zákon porušil, by hrozilo odnětí svobody až na pět let.
Od revoluce se však jedná už o několikátý pokus, přičemž dosavadní skončily nezdarem.
Vlajky Ruska a Sovětského svazu se 8. a 9. května objevily na demonstracích SPD, Stačilo! či KSČM v Praze i v regionech, například v Českých Budějovicích. S rudými prapory, srpem a kladivem navštěvují v těchto dnech někteří lidé také pomníky padlých rudoarmějců, aby jim vyjádřili vděčnost za porážku nacismu v květnu 1945.