Hlavní obsah

Kanye West vydal píseň s názvem Heil Hitler

2:59
2:59

Poslechněte si tento článek

Americký rapper Kanye West, vystupující v současnosti pod pseudonymem Ye, v příspěvku na sociální síti ve čtvrtek uvedl, že jedna z písní na jeho novém albu nese název „Heil Hitler“. Pokračuje tím ve svých už několik let trvajících antisemitských výpadech. Kvůli jeho protižidovským projevům se od něj už před třemi lety distancovala většina významných, hlavně módních firem, se kterými spolupracoval.

Foto: ČTK

Kanye West

Článek

„Všichni moji negři jsou nacisti, negři, Heil Hitler,“ rapuje West v refrénu své nové písně, přičemž nacistický pozdrav se opakuje stále dokola.

Skladba končí dlouhou ukázkou z předvolebního projevu nacistického vůdce Adolfa Hitlera z roku 1935, kterou West citoval i na svém účtu X: „Pokud věříte, že moje práce je správná, pokud věříte, že jsem byl pilný, že jsem pracoval, že jsem se za vás během těchto let postavil, že jsem svůj čas využil ve službě svému lidu slušně. Odevzdejte nyní svůj hlas – pokud je vaše odpověď ano, pak při mně stůjte, jako jsem já stál při vás!“

Nové album má kromě singlu „Heil Hitler“ obsahovat i další písně s názvy „Hitler, Ye and Jesus“, „WW3“, „Diddy Free“, „Free My Kids“ a další. Zmiňovaná píseň s nacistickým pozdravem v názvu je nicméně oficiálně zablokovaná na všech streamovacích platformách, uvedl West na síti X.

Útoky na Židy

Před třemi lety West veřejně na síti X (tenkrát ještě na Twitteru) napsal, že se chystá provést „death con 3 on JEWISH PEOPLE“ – což byl zjevný odkaz na vojenský stupeň pohotovosti „DEFCON“ a zároveň výhrůžka vůči Židům. Za tento krok mu byl dočasně zablokován jeho účet. Nyní už je ale na X znovu aktivní.

Kromě toho umělec opakovaně šířil konspirační teorie o tom, že Židé ovládají hudební průmysl, média a další oblasti veřejného života, což jsou opakované antisemitské narativy. V roce 2022 s ním po sérii těchto vyjádření ukončily spolupráci velké společnosti jako Adidas, Balenciaga a další. Přišel tak o miliardové zakázky a významné postavení v módním i hudebním průmyslu. Do té doby patřil mezi nejpopulárnější americké hudebníky.

Jedna z největších amerických organizací bojujících proti antisemitismu Anti-Defamation League (ADL) označila Westovy výroky za „nebezpečné a nepřijatelné“. Antisemitismus je typický zejména pro zastánce extrémních politických názorů.

Průzkum agentury YouGov z loňského listopadu ukázal, že zhruba 20 procent obyvatel USA se domnívá, že Hitler nebyl úplně špatný. Někteří Američané si myslí, že udělal i dobré věci.

V České republice stejně jako v Německu a ostatních zemích Evropy je nacistický pozdrav, i jeho fyzická podoba ve formě zdvižené pravice, zakázán a hodnocen jako trestný čin.

West v roce 202o neúspěšně kandidoval na post amerického prezidenta. Získal okolo 60 tisíc hlasů, což bylo méně než 0,1 % z celkového počtu voličů. Dříve o sobě uváděl, že trpí bipolární poruchou, na začátku letošního roku ale uvedl, že šlo o chybnou diagnózu a nyní mu byl diagnostikován autismus.

Antisemitismus je negativní postoj, až nenávist vůči Židům či židovské víře (judaismu). Původ slova sahá do 19. století, poprvé jej nejspíše použil v roce 1860 židovský učenec Moritz Steinschneider ve slovním spojení antisemitské předsudky v souvislosti s myšlenkami francouzského filozofa Ernesta Renana o nadřazenosti árijské rasy nad semitskou.

Později se termín objevoval v německé nacionalistické literatuře a byl namířen výhradně proti lidem židovského původu či vyznání, ačkoliv zdánlivě odkazuje na Semity obecně. Termín Semité (odvozen od biblického Šéma) je označení pro národy hovořící semitským jazykem, tedy například hebrejsky či arabsky. Vzhledem k historickému vývoji pojmu antisemitismus, který se od počátku vztahoval výlučně k Židům, tak mohou být paradoxně za antisemity označeni i Arabové, byť jsou jazykově sami Semité.

Výběr článků

Načítám